Fintech integration in Islamic financial institutions: A comparison of Malaysia and the United Arab Emirates
İslâmî finans kurumlarında fintech entegrasyonu: Malezya ve Birleşik Arap Emirlikleri karşılaştırması
- Tez No: 1000745
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ETLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, İslâmî finans kurumlarında fintech entegrasyonunu Malezya ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) örnekleri üzerinden karşılaştırmalı olarak incelemektedir. Hibrit bir literatür metodolojisi (sistematik tarama ilkeleri, anlatısal/tematik sentez ve politika/standart belgelerinin hedefli taranması) izlenerek ödemeler, dijital varlık yönetimi (robo-danışmanlık), dijital sukuk ve regülasyon teknolojileri başlıca uygulama alanları olarak değerlendirilmiştir. Bulgular, başarılı dijitalleşmenin“form–öz”uyumuna dayandığını göstermektedir: sözleşme mantığının (gerçek varlık bağlantısı, risk paylaşımı, şeffaflık) dijital akışlara ve arayüzlere izlenebilir biçimde gömülmesi benimsemeyi hızlandırmaktadır. Malezya'nın IFSA 2013 ve iki kademeli Şeriat yönetişimiyle tanımlanan bütüncül çerçevesi, ürün onayı ve açıklamalarda tutarlılık sağlayarak kapsayıcı dijital bankacılık, cüzdanlar ve perakende sukukta güçlü sonuçlar üretmektedir. BAE'de federal düzenleme ile ADGM/DIFC serbest bölgelerinin sağladığı esneklik, hızlı pilotlama ve ölçeklenebilir iş birlikleri yoluyla kurumsal odaklı çözümleri ve tokenizasyon denemelerini öne çıkarmaktadır. Müşteri kabulünde TAM/UTAUT değişkenleri (algılanan fayda/kolaylık, sosyal etki, kolaylaştırıcı koşullar) alan-özel etmenlerle (güven, şeffaflık, değer uyumu) birlikte belirleyicidir; özellikle arızi olmayan kesintisiz hizmet, anlaşılır ücretlendirme ve doğrulanabilir Şeriat açıklamaları kullanım niyetini kalıcı kullanıma dönüştürmektedir. Operasyonel dayanıklılık, tarama modeli açıklanabilirliği ve defter tabanlı varlıklarda hukuki haritalama başlıca risk alanlarıdır. Politika düzeyinde“ilke–kanıt”yaklaşımı (kodu ve süreçleri denetlenebilir kılan asgari ispatlar) ile ortak açıklama şablonları; uygulamada ise yönetişimin ürün tasarımının parçası sayılması ve kapsayıcı tasarımın baştan gözetilmesi, ekosistemlerin yakınsamasını ve güven temelli ölçeklenmeyi desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis conducts a comparative examination of fintech integration in Islamic financial institutions through the cases of Malaysia and the United Arab Emirates. Using a hybrid literature approach—systematic search principles, narrative/thematic synthesis, and targeted review of policy and standards—the study assesses core application areas: payments, digital wealth (robo-advisory), digital sukuk, and regulatory technology. Findings show that effective digitalization depends on tight alignment between contractual substance (real-asset linkage, risk sharing, clarity of terms) and digital delivery (traceable flows, plain-language disclosures, auditable controls). Malaysia's coherent framework—anchored by IFSA 2013 and a two-tier Shariah governance system—supports consistent approvals and disclosures, yielding strong results in inclusive digital banking, wallets, and retail sukuk. In the UAE, federal rules combined with ADGM/DIFC free-zone agility enable rapid piloting, enterprise partnerships, and tokenization trials that scale across borders. Customer acceptance follows general models (TAM/UTAUT) but turns decisively on trust, transparency, and religious value congruence; stable service, clear pricing, and verifiable Shariah explanations convert intention into sustained use. Key risks involve operational resilience, explainability of screening models, and the legal mapping of ledger-based instruments. Policy priorities include a“principle-to-proof”stance with standardized disclosure templates; practice priorities include treating governance as part of the product and building inclusive design from the outset—together fostering convergence and trust-based scale.