The impact of lifestyle and user values on the adoption of sharing economy services
Yaşam tarzi ve kullanici değerlerinin paylaşim ekonomisi hizmetlerinin benimsenmesine etkisi
- Tez No: 1000784
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDE BAHAR TÜRKER, PROF. DR. VESİLE ASLIHAN NASIR İŞLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
Özet
Bu tez, kullanıcı özelliklerini teknolojik yeniliklerle bütünleştirerek paylaşım ekonomisi uygulama ve hizmetlerinin benimsenmesine yaşam tarzı ve değerlerin etkisini araştırmaktadır. Çalışma, mevcut paylaşım ekonomisi literatüründeki ana temaları belirlemek için nitel içerik analizi kullanarak başlamakta, ardından bu gözlemleri ampirik olarak test etmek için nicel bir inceleme gerçekleştirmektedir. Araştırma, materyalizm, değişim arayışı, harcama kontrolü ve hayırseverlik gibi yaşam tarzı özellikleri ile kişisel değerlerin kullanıcı niyetleri ve paylaşım ekonomisi hizmetlerine yönelik davranışları üzerinde belirgin etkiler ortaya koymaktadır. Bu bulgular, kullanıcı özelliklerini paylaşım ekonomisi benimsemesiyle bağlantılandırarak mevcut literatürde dikkate değer bir boşluğu kapatmakta ve platform geliştiricileri, hizmet sağlayıcıları ve politika yapıcılar için kullanıcı katılımını artırma ve daha etkili iş stratejileri tasarlama konusunda pratik öneriler sunmaktadır. Çalışma, hızla gelişen paylaşım ekonomisi alanında hem akademik bilgiye hem de pratik uygulamalara katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the impact of lifestyle and values on the adoption of sharing economy (SE) applications and services, offering a novel perspective by integrating user lifestyle attributes and values with technological adoption. Employing an integrated approach, the study first utilizes qualitative content analysis to identify key themes within existing SE literature, followed by a quantitative examination to empirically test these observations. The research reveals significant influences of lifestyle attributes such as materialism, change-seeking, consumer spending self-control and philanthropy, along with personal values on behavioural intentions of users to adopt SE services. These findings not only bridge a notable gap in the current literature by linking user lifestyle attributes and values with SE adoption but also provide practical implications for platform developers, service providers, and policymakers to enhance user engagement and design more effective business strategies. The study contributes to both academic knowledge and practical applications in the rapidly evolving field of the SE.