Ulusal kimlik bağlamında Rus milliyetçiliği ve Rus dış politikası
Nationalism and foreign policy in Russia with reference to national identity
  1. Tez No: 100085
  2. Yazar: ZEYNEP DAĞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN ONULDURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
ÖZET Tez, kuramsal açıdan, ulusal kimlik/dış politika ilişkisinin çift yönlü etkileşime dayanan dinamik ve diyalektik niteliğini açıklamayı hedefleyen bir çalışmadır. Bu ilişki, dış politika yoluyla ulusal kimliğin nasıl 'kurulabileceği' ve ulusal kimliğin belirli dış politika tercihlerine nasıl 'kaynak' olabileceği şematiğinde incelenmiştir. Bu kavramsal çerçeve, Rusya Federasyonu'nun dış politikası ve Rus ulusal kimliği arasındaki bağlantıyı incelemek için uygulanmıştır. Kimlik/dış politika ilişkisinin birbirini üreten doğasından hareketle Rusya Federasyonu'nda kimlik ve dış politika tercihlerinin iç içe geçmiş bir durum sergilediği açıklanmaktadır. Rus dış politikasında temel tercih yönlerinin Batı ve Doğu olarak ayrıştığı gözleminden hareketle, bu ayrışmanın ana ekolleri olan Atlantistler ve Avrasyacılar incelenmekte, dış politika yönelimleri üzerine bir tartışmadan doğan bu hareketlerin aynı zamanda 'belirli' kimlik tercihlerine de dayandıkları gösterilmektedir. Her iki yaklaşımın da hem Rusya'nın 'ne', 'neresi' ve Rusların 'kim' olduğu, dolayısıyla 'Rus kimliği'nin ne olduğu/olması gerektiği sorusuna verilen bir tanıma yaslandığı, hem de öngördükleri dış politika yöneliminin tercih edilen kimliği pekiştirici bir içerik taşıdığı iddia edilmektedir. 243
Özet (Çeviri)
SUMMARY This dissertation aims at explaining the dynamic and dialectical relationship between foreign policy and national identity. This relationship has been examined within the problematique of how national identity could be constructed through foreign policy, and in turn national identity could become a source for foreign policy preferences. The theoretical framework built around the dialectical relationship between foreign policy and national identity has been applied to understand the connection between foreign policy of the Russian Federation and Russian national identity. Based on the mutually generating natures of foreign policy and national identity the dissertation explains the intimate inter-connectedness between identity and foreign policy in the Russian Federation. Taking up the assumption that the fundamental directional shifts takes place between the West and the East in Russian foreign policy it examines the Atlanticist and Eurasianist approaches representing the main divisions to foreign policy and national identity. It is asserted that these approaches generated from a debate about foreign policy orientation of the Russian Federation are in fact based on a 'particular' notion of a Russian national identity. The dissertation argues that both approaches to foreign policy construct their position on an answer that they give to the questions of 'what is Russia?', 'where is Russia?' and 'who is the Russian'. Moreover it is argued that the proposed foreign policy direction of each approach is designed to enhance the envisaged form of Russian national identity. 244