Öğretmenlerin eğitimde kullandıkları yapay zekâ teknolojilerinin avantajları ve potansiyel tehditleri
Advantages and potential threats of the artificial intelligence technologies used by teachers in education
  1. Tez No: 1000860
  2. Yazar: KÜBRA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM YURDUNKULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Kurumları İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, İstanbul ilinde 2025 eğitim-öğretim yılında devlet ve özel okullarda görev yapan öğretmenlerin eğitimde yapay zekâ teknolojilerinin kullanımına ilişkin avantaj ve potansiyel tehdit algılarını incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada öğretmenlerin yapay zekâya yönelik öğretme, öğrenme ve etik algılarının cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, mevcut kurumda çalışma süresi, toplam mesleki kıdem, görev yapılan eğitim kademesi ve branş değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı araştırılmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modelinde yürütülmüş olup veriler, uygun örnekleme yöntemiyle seçilen öğretmenlere uygulanan“Öğretmenlerin Eğitimde Yapay Zekâ Kullanımına İlişkin Algı Ölçeği”ile toplanmıştır. Toplam 356 geçerli veri analiz kapsamına alınmıştır. Verilerin analizinde yüzde ve frekans dağılımları, aritmetik ortalama, standart sapma, bağımsız gruplar t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre öğretmenler, yapay zekânın öğretme, öğrenme ve etik boyutlarına ilişkin algılarını genel olarak yüksek ve olumlu düzeyde değerlendirmiştir. Demografik değişkenler olan cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi ve mesleki kıdem, öğretmenlerin yapay zekâya yönelik görüşlerinde anlamlı bir farklılık oluşturmamıştır. Buna karşılık, branş değişkeni öğretmenlerin etik boyuta ilişkin algılarında anlamlı farklılık göstermiş; akademik ders öğretmenleri, sanat ve spor branşlarındaki öğretmenlere kıyasla yapay zekâ teknolojilerinin etik risklerine karşı daha yüksek duyarlılık sergilemiştir. Araştırma sonucunda, öğretmenlerin yapay zekâ teknolojilerine genel olarak olumlu yaklaştıkları; ancak etik ve güvenlik konularında özellikle bazı branşlarda daha belirgin hassasiyetlerin bulunduğu görülmüştür. Bu bulgular, eğitimde yapay zekâ entegrasyonunun öğretmen eğitimleri, etik farkındalık programları ve politika geliştirme süreçleri açısından dikkate alınması gereken önemli noktalar sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine teachers' perceptions of the advantages and potential threats of using artificial intelligence (AI) technologies in education among teachers working in public and private schools in Istanbul during the 2025 academic year. The study investigates whether teachers' perceptions of AI in terms of teaching, learning, and ethics differ according to gender, age, educational level, length of service at the current institution, total professional experience, educational level taught, and teaching branch. The research was conducted using a relational survey model. Data were collected through the Teachers' Perceptions of the Use of Artificial Intelligence in Education Scale, administered to teachers selected through a convenience sampling method. A total of 356 valid responses were included in the analysis. Descriptive statistics (frequency, percentage, mean, and standard deviation), independent samples t-tests, and one-way analysis of variance (ANOVA) were employed to analyze the data. The findings indicate that teachers generally hold high and positive perceptions regarding the teaching, learning, and ethical dimensions of artificial intelligence. Demographic variables such as gender, age, educational level, and professional experience did not result in statistically significant differences in teachers' perceptions of AI. However, teaching branch was found to be a significant factor in teachers' perceptions of the ethical dimension of AI. Teachers in academic subject areas demonstrated higher sensitivity to the ethical risks of AI technologies compared to teachers in arts and sports disciplines. Overall, the results suggest that teachers generally approach AI technologies in education positively; however, notable sensitivities exist regarding ethical and security issues, particularly among certain teaching branches. These findings highlight important considerations for teacher training programs, ethical awareness initiatives, and policy development processes related to the integration of artificial intelligence in education.