The effect of apihouse experience on human brain electrical activity and anxiety levels
Apihouse deneyiminin insan beyni elektriksel aktivitesi ve kaygı seviyeleri üzerindeki etkisi
- Tez No: 1000902
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL CAN BİLGİN, DOÇ. DR. TOLGA ESAT ÖZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
Özet
ApiHouse, insanların rahatlaması amacıyla özel olarak tasarlanmış ahşap bir kulübedir. Apiterapi aktivitelerinden biri olan ApiHouse deneyimini yaşamak isteyen kişiler, dört ahşap arı kovanının birleşiminden oluşturulmuş bir yatağın üzerine uzanırlar. Arılar, kovan girişleri kulübenin dışında yer alacak şekilde konumlandırıldığı açıklıklardan kovana girip çıkarlar. Böylece insanlarla arılar arasında doğrudan fiziksel bir etkileşim olmaz. Şimdiye kadar ApiHouse deneyimini yaşayan bireylerin yorumları, ApiHouse'un rahatlatıcı etkisini desteklemiş olsa da bu konuda bilimsel bir çalışma yapılmamıştır ve bu apiterapi alanında doldurulması gereken bir boşluk olarak tespit edilmiştir. Bu boşluğu doldurmak adına yapılan bu başlangıç çalışması ile apiterapi ve apiturizm alanlarına katkı sağlanması hedeflenmiştir. ApiHouse'ta ve sadece ApiHouse içerisinde kaydedilen arı sesini dinleyerek vakit geçirmenin frontal teta aktivitesi ve kaygı seviyeleri üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Katılımcıların beyin aktiviteleri mobil bir EEG cihazı (Muse 2) ile kaydedilmiş ve kaygı seviyeleri bir anksiyete ölçeği (STAI-AD) ile ölçülmüştür. Sonuç olarak, her iki grubun frontal teta aktivitelerinde anlamlı bir değişim olmadığı ancak kaygı seviyelerinde anlamlı bir azalma olduğu tespit edilmiştir. ApiHouse'ta kaydedilen ses kayıtları analiz edilmiş ve tepe frekansları 237 Hz ve 416 Hz arasında tespit edilmiştir. Bu çalışma, ApiHouse'ta zaman geçirmenin ve kaydedilen sesi dinlemenin rahatlatıcı etkilerini destekleyen ön kanıtlar sağlamakta ve potansiyel terapötik faydaları olduğunu göstermektedir. ApiHouse grubunda, frontal teta gücünde gözlemlenen artış istatistiksel olarak anlamlı olmasa da, her iki uygulama sonrasında tespit edilen kaygı düzeylerindeki ve frontal beta aktivitesindeki dikkate değer azalma, apiterapi ve apiturizm alanları için umut verici bir sonuç olmuş, bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu göstermiş ve bu alanda yapılacak yeni araştırmaların kapısını aralamıştır.
Özet (Çeviri)
An ApiHouse is a special shed designed to induce relaxation in humans through an experience that involves lying on a bed adjacent to four beehives. Bees access their hives through openings located outside the shed so that there is no direct interaction between humans and bees. Although the individuals' experiences support its relaxing effect, no scientific studies were carried out, highlighting a gap in the field of apitherapy. The present study aims to evaluate whether ApiHouse experience and solely listening to the sound of bee buzzing sound within the ApiHouse affects the frontal theta activity and anxiety levels. We collected EEG data with a portable EEG device (Muse 2) and performed an anxiety inventory (STAI-AD). We found no significant effect of ApiHouse experience and sound exposure on frontal theta activity. On the other hand, we found that both ApiHouse experience and sound exposure have a significant effect on decreasing anxiety levels. We also analyzed the sound recordings of the ApiHouse and found that the peak frequencies were between 237 Hz and 416 Hz. Within the limitations, this study suggests there are potential therapeutic advantages of spending time in an ApiHouse and listening to the bee buzzing sound within the ApiHouse, which appears to induce relaxation. Although the increase in frontal theta power did not reach statistical significance, the reduction in anxiety levels and frontal beta activity paved the way for new research opportunities and indicates further research with a larger sample size and in a more isolated environment are necessary.