Deneysel preklinik sıçan beyin modellerinde düşük ve yüksek doz hızlı radyoterapinin radyobiyolojik etkisinin araştırılması
Investigation of the radiobiological effects of low andhigh dose-rate radiotherapy in experimental preclinicalrat brain models
- Tez No: 1000903
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÇAĞLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Ana Bilim Dalı
Özet
Kanser tedavisinde temel tedavi yöntemlerinden biri olan radyoterapi, teknolojik gelişmelerle birlikte daha yüksek doz hızları ve hassasiyet içeren yaklaşımlar sunmaktadır. Lineer hızlandırıcılarda kullanılan Flattening Filter-Free (FFF) ışın demetleri, klasik Flattening Filter (FF) demetlerine daha yüksek doz hızları sağlamasına rağmen, radyobiyolojik etkileri tartışmalıdır. Bu çalışmada, deneysel sıçan modellerinde FF ve FFF ışınlarının beyin dokusu üzerindeki erken radyobiyolojik etkileri karşılaştırılmış ve melatoninin (MEL) potansiyel radyoprotektif rolü değerlendirilmiştir. Çalışmada, kırk dişi Wistar albino sıçan rastgele beş gruba ayrılmıştır. Kontrol (G1), FF (G2), FF+MEL (G3), FFF (G4) ve FFF+MEL (G5). G2 ve G4 gruplarına tek bir 16 Gy doz uygulandı. G3 ve G5 gruplarında ise MEL (50 mg/kg) ışınlamadan 15 dakika önce intraperitoneal olarak uygulandı ve ışınlama aynı protokolle gerçekleştirildi. Işınlamadan 48 saat sonra serum örnekleri M30, M65, TAS, TOS ve OSI analizler için örnekler toplandı. Beyin ve beyincik dokuları histopatolojik olarak değerlendirildi. Bulgular, G2 ve G4 ışınlama gruplarında M30, M65, TOS ve OSI düzeyleri anlamlı düzeyde artarken TAS düzeylerinin ise azaldığı gösterilmiştir (p<0.05). Melatonin uygulaması bu biyokimyasal değişiklikleri anlamlı düzeyde baskılamıştır (p<0.05). Histopatolojik incelemede G2 ve G4 gruplarında nöronal dejenerasyon, vasküler dilatasyon ve konjesyon izlenirken melatonin uygulaması bu bulguları önemli ölçüde hafifletmiştir. FF ve FFF grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0.05). Melatonin, erken radyasyon kaynaklı beyin hasarına karşı etkili bir radyoprotektif ajan olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Radiotherapy, one of the fundamental treatment methods for cancer, offers solutions with higher dose rates and greater precision thanks to technological advancements. Although Flattening Filter-Free (FFF) beams used in linear accelerators provide higher dose rates than classical Flattening Filter (FF) beams, their radiobiological effects are debatable. This study compared the early radiobiological effects of FF and FFF radiation on brain tissue in experimental rat models and evaluated the potential radioprotective role of melatonin (MEL). In the study, forty female Wistar albino rats were randomly divided into five groups: Control (G1), FF (G2), FF+MEL (G3), FFF (G4), and FFF+MEL (G5). Groups G2 and G4 received a single dose of 16 Gy. In groups G3 and G5, MEL (50 mg/kg) was administered intraperitoneally 15 minutes prior to irradiation, and irradiation was performed using the same protocol. Serum samples were collected 48 hours after irradiation for M30, M65, TAS, TOS, and OSI analyses. Brain and cerebellar tissues were evaluated histopathologically. The findings showed that M30, M65, TOS, and OSI levels increased significantly in the G2 and G4 irradiation groups, while TAS levels decreased (p<0.05). Melatonin administration significantly suppressed these biochemical changes (p<0.05). Histopathological examination revealed neuronal degeneration, vascular dilation, and congestion in groups G2 and G4, while melatonin administration significantly alleviated these findings. No statistically significant difference was found between the FF and FFF groups (p>0.05). Melatonin stands out as an effective radioprotective agent against early radiation-induced brain damage.