“Çocuğun Dünyasında Bilim: Anlamlı Öğrenme İçin Etkinlikler”kitabının MEB fen bilimleri programı hedefleri ile uyumu ve örnek uygulamaların değerlendirilmesi
The alignment of the book“Science in the Child's World: Activities for Meaningful Learning”with the objectives of the Turkish Ministry of National Education science curriculum and the evaluation of sample activities
- Tez No: 1001129
- Danışmanlar: PROF. DR. MIZRAP BULUNUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Prof. Dr. Olga Jarrett tarafından kaleme alınan Çocuğun Dünyasında Bilim: Anlamlı Öğrenme İçin Etkinlikler adlı eserde yer alan örnek uygulamaların, Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) İlkokul Fen Bilimleri Öğretim Programı ile uyumunu incelemek ve bu uygulamaların ilkokul öğrencilerinin bilimsel süreç becerileri ve fen bilimlerine yönelik ilgi, öğrenme ve eğlenerek öğrenme düzeylerine katkısını değerlendirmektir. Araştırma, nitel araştırma yaklaşımı çerçevesinde yürütülmüştür. Çalışmada doküman analizi tekniğinden yararlanılmıştır. Veri kaynaklarını; ilgili kitapta yer alan etkinlikler, MEB Fen Bilimleri Öğretim Programı, etkinliklerin uygulandığı ilkokul öğrencilerinden elde edilen gözlem kayıtları, öğrenci ifadeleri ve yazılı belgeler oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında öncelikle söz konusu kitabın içerdiği öğretim anlayışı ve etkinlikler, MEB Fen Bilimleri Öğretim Programı'nın amaçları, kazanımları ve temel yaklaşımları doğrultusunda analiz edilmiştir. Ardından kitaptan uyarlanan etkinliklerin uygulanması sürecinde öğrencilerin gözlem yapma, tahmin yürütme, ölçme, veri toplama, karşılaştırma, verileri yorumlama ve sonuç çıkarma gibi bilimsel süreç becerilerini nasıl kullandıkları incelenmiştir. Elde edilen bulgular, kitapta yer alan etkinliklerin MEB Fen Bilimleri Öğretim Programı ile yüksek düzeyde uyumlu olduğunu ve araştırma-sorgulamaya dayalı öğrenme anlayışını desteklediğini göstermektedir. Araştırma sonuçları, basit ve günlük yaşamdan seçilen materyallerle gerçekleştirilen etkinliklerin, ilkokul öğrencilerinin bilimsel süreç becerilerini anlamlı bir şekilde geliştirdiğini ortaya koymuştur. Ayrıca öğrencilerin etkinliklere aktif katılım sağladıkları, fen bilimleri dersine yönelik ilgi ve motivasyonlarının arttığı, öğrenme sürecini eğlenceli ve anlamlı buldukları belirlenmiştir. Bu bağlamda, Çocuğun Dünyasında Bilim kitabında yer alan etkinliklerin, ilkokul fen öğretiminde etkili, uygulanabilir ve program temelli bir kaynak niteliği taşıdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the compatibility of the sample applications in the book“Science in the Child's World: Activities for Meaningful Learning”by Prof. Dr. Olga Jarrett with the objectives, learning outcomes, and learning-teaching approach of the 2018 Primary School Science Curriculum of the Ministry of National Education (MEB); and to evaluate the contribution of these applications to primary school students' scientific process skills and their interest and learning processes in science. The research was conducted using a case study design within the scope of a qualitative research approach. In this context, the activities in the book were examined comparatively with the objectives, learning outcomes, and basic approaches of the 2018 Primary School Science Curriculum of the MEB. In this process, the activities were examined in line with the inquiry-based learning understanding, scientific process skills, and program-based criteria. Within the scope of the research, the level at which students use scientific process skills such as observation, prediction, measurement, data collection, comparison, data interpretation, and drawing conclusions during the implementation of the activities was examined. The findings indicate that the activities in the book are highly compatible with the Ministry of National Education's Science Curriculum and support an inquiry-based learning approach. Furthermore, it was determined that the activities, carried out using simple materials selected from daily life, support students in using their scientific process skills; students expressed positive opinions regarding their interest and motivation towards science lessons; and the learning process is made meaningful. In conclusion, it was determined that the activities in the book“Science in the Child's World: Activities for Meaningful Learning”are compatible with the curriculum in primary school science education, applicable, and serve as a complementary resource for teachers.