Yetenek yönetimi uygulamalarının örgütle özdeşleşme ve işten ayrılma niyetine etkisi
The effect of talent management practices on organisational identification and intent to leave
  1. Tez No: 1001169
  2. Yazar: OMAR EZZULDDIN MOHAMMED MOHAMMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZER CİHAN KESKEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Küreselleşen iş dünyasında rekabet üstünlüğünün fiziksel sermayeden entelektüel sermayeye kaymasıyla birlikte, nitelikli insan kaynağının elde tutulması örgütlerin sürdürülebilirliği açısından kritik bir zorunluluk haline gelmiştir. Özellikle yoğun olduğu bölgelerde faaliyet gösteren kurumlar için yetenekli çalışanların sürekliliğini sağlamak, kurumsal hafızanın korunması ve performansın artırılması adına hayati önem taşımaktadır. Bu çalışmanın temel amacı; yetenek yönetimi uygulamalarının çalışanların işten ayrılma niyetleri üzerindeki etkisini incelemek ve bu ilişkide örgütsel özdeşleşmenin aracılık rolünü ortaya koymaktır. Araştırmanın evrenini, 18 yaş üstü tüm bireyler oluşturmaktadır. Tez çalışması kapsamında elde edilen verilere kolayda örnekleme yöntemi ile ulaşılmıştır. Araştırma evrenini oluşturan bireyler ile temasa geçilmiş ve anket formlarını doldurmaları sağlanmıştır. Araştırmaya katılan 239 katılımcıdan 11'i öğrenci olduklarını belirttikleri için ilgili katılımcılara yönelik yanıtlar analiz süreçlerine dahil edilmemiştir. 228 katılımcıdan elde edilen veriler ise SPSS 26 ve SmartPLS 4 programı kullanılarak istatistiki analizlere tabi tutulmuş, elde edilen sonuçlar etki katsayıları ve t değerleri göz önünde bulundurularak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the globalized business world, as competitive advantage shifts from physical capital to intellectual capital, retaining qualified human resources has become a critical necessity for the sustainability of organizations. For institutions operating in densely populated areas, ensuring the continuity of talented employees is vital for preserving corporate memory and improving performance. The main objective of this study is to examine the impact of talent management practices on employees' intentions to leave their jobs and to reveal the mediating role of organizational identification in this relationship. The research population consists of all individuals over the age of 18. Data for this thesis were obtained using convenience sampling. Individuals in the research population were contacted and asked to complete survey forms. Of the 239 participants, 11 indicated they were students, therefore their responses were not included in the analysis. Data from the remaining 228 participants were subjected to statistical analysis using SPSS 26 and SmartPLS 4 software, and the results were interpreted considering impact factors and t-values.