Tıp öğrencilerinde akıllı telefon bağımlılığı, uyku kalitesi ve yaşam kalitesi ilişkisi: Trakya Üniversitesi örneği
The relationship between smartphone addiction, sleep quality, and quality of life among medical students: The case of Trakya University
- Tez No: 1001182
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP EKUKLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Trakya üniversitesi tıp fakültesi öğrencilerinde akıllı telefon bağımlılığı düzeyini değerlendirmek, bu bağımlılığın uyku kalitesi ve yaşam kalitesi ile olan ilişkisini incelemek ve sosyodemografik değişkenlerin bu ilişki üzerindeki etkilerini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Kesitsel tipteki bu çalışma, 2023-2024 Öğretim Yılı Bahar Döneminde Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğrenim gören 473 öğrenci ile yürütülmüştür. Çalışmanın verileri 4 bölümden oluşan anket formu ve ölçeklerle toplanmıştır. Anket formu sırasıyla; literatürden yararlanılarak oluşturulan 13 soruluk anket formu, 10 soruluk Akıllı Telefon Bağımlılık Ölçeği-Kısa Formu, 24 soruluk Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi ve 27 soruluk Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu olmak üzere 74 sorudan oluşmaktadır. Çalışmanın bulgularına göre, Akıllı Telefon Bağımlılık Ölçeği-Kısa Formu puanı ile Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi puanı arasında pozitif yönde anlamlı ilişki saptanmıştır. Akıllı telefon bağımlılığı arttıkça uyku kalitesinin bozulduğu görülmüştür. Akıllı telefon bağımlılığı arttıkça yaşam kalitesinin fiziksel, ruhsal ve çevresel-türkiye alt boyutlarında düşüş gözlenmiştir. Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi puanı ile yaşam kalitesinin tüm alt boyutları arasında negatif yönde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Yaş arttıkça kötü uyku kalitesi olasılığı artarken, fiziksel sağlık puanındaki artışın, kötü uyku kalitesine sahip olma olasılığını azalttığı saptanmıştır. Doğrusal regresyon analizlerinde; Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu fiziksel alt boyutunda sigara kullanımı, düzenli egzersiz yapma, sınıf durumu, öğrencilikte kalınan yer ve bildirim olmaksızın telefon kontrolü; ruhsal alt boyutta sigara kullanımı, düzenli egzersiz yapma, sınıf durumu ve bildirim olmaksızın telefon kontrolü; sosyal alt boyutta sınıf durumu ve bildirim olmaksızın telefon kontrolü; çevre-türkiye alt boyutunda ise düzenli egzersiz yapma, yaşanılan yer ve bildirim olmaksızın telefon kontrolü bağımsız yordayıcı faktörler olarak saptanmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma tıp öğrencilerinde akıllı telefon bağımlılığının uyku kalitesini olumsuz etkilediğini ve yaşam kalitesini azalttığını ortaya koymuştur. Bulgular, sağlıklı akıllı telefon kullanım alışkanlıklarının kazandırılmasının ve yaşam kalitesini destekleyici müdahalelerin önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to assess the level of smartphone addiction among medical students at Trakya University, to examine its associations with sleep quality and overall quality of life, and to evaluate the influence of sociodemographic factors on these associations. This cross-sectional study was conducted with 473 medical students enrolled at Trakya University during the Spring Semester of the 2023–2024 Academic Year. Data were collected through a four-part questionnaire consisting of 74 items: a 13-item sociodemographic survey developed from the relevant literature, the 10-item Smartphone Addiction Scale-Short Form, the 24-item Pittsburgh Sleep Quality Index, and the 27-item World Health Organization Quality of Life Scale-Short Form. The findings revealed a statistically significant positive correlation between Addiction Scale-Short Form and Pittsburgh Sleep Quality Index scores, indicating that higher smartphone addiction was associated with poorer sleep quality. Higher levels of smartphone addiction were also linked to lower scores in the physical, psychological, and environmental domains of quality of life. Moreover, Pittsburgh Sleep Quality Index scores demonstrated significant negative correlations with all World Health Organization Quality of Life Scale-Short Form domains. Logistic regression analysis further showed that increasing age was associated with a greater likelihood of poor sleep quality, whereas higher physical health scores appeared to be protective against poor sleep quality. In multivariable linear regression analyses, independent predictors were identified for the World Health Organization Quality of Life Scale-Short Form domains. In the physical domain, smoking, regular exercise, year of study, place of residence, and habitual phone checking in the absence of notifications emerged as significant predictors. In the psychological domain, smoking, regular exercise, year of study, habitual phone checking in the absence of notifications were significant predictors. In the social relationships domain, year of study and habitual phone checking in the absence of notifications were identified as predictor. Finally, in the environmental domain, regular exercise, place of residence, and habitual phone checking in the absence of notifications were found to be independent predictors. In conclusion, this study demonstrated that smartphone addiction adversely impacts sleep quality and diminishes quality of life among medical students. These findings underline the importance of encouraging healthy patterns of smartphone use and implementing strategies to enhance overall quality of life.