Kırşehir'e ait kültürel ögelerin çocuk kitaplarında yansıması
Reflecti̇ons of Kirşehi̇r's cultural elements i̇n chi̇ldren's books
- Tez No: 1001228
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVTAP YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kırşehir'e ait kültürel ögelerin çocuklara yönelik hazırlanan özgün bir resimli hikâye aracılığıyla nasıl aktarılabileceğini ortaya koymaktır. Kültür, bireyin kimlik oluşumunda önemli bir yere sahip olup, çocukluk dönemi kültürel değerlerin tanınması ve içselleştirilmesi açısından kritik bir süreçtir. Bu bağlamda çocuk edebiyatı ve özellikle resimli hikâyeler, çocukların ilgisini çeken anlatım biçimleri sayesinde kültürel aktarımda etkili bir araç olarak değerlendirilmektedir. Çalışma kapsamında Kırşehir'e özgü kültürel ögeler belirlenmiş ve bu ögeler temel alınarak çocukların yaş ve gelişim özelliklerine uygun, özgün bir resimli hikâye oluşturulmuştur. Hikâyede Kırşehir'in yerel yaşamına, kültürel değerlerine ve simgesel unsurlarına yer verilmiş; anlatımda sade, anlaşılır ve çocuk merkezli bir dil kullanılmıştır. Metin ile görseller bir bütün olarak ele alınmış, görsellerin kültürel ögeleri somutlaştırarak anlatımı desteklemesi amaçlanmıştır. Hazırlanan resimli hikâye, yerel kültürün çocuklara aktarılmasında eğitici ve farkındalık oluşturucu bir araç olarak değerlendirilmiştir. Çalışma, çocukların kendi yaşadıkları ya da tanımadıkları bir kentin kültürel mirasını hikâye yoluyla tanımalarının, kültürel farkındalık ve aidiyet duygusunun gelişimine katkı sağlayabileceğini ortaya koymaktadır. Bu tez, Kırşehir'e ait kültürel ögelerin çocuk edebiyatı aracılığıyla aktarılabileceğini göstermesi bakımından önem taşımakta; yerel kültürü temel alan resimli hikâye çalışmalarına örnek oluşturması açısından alana katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to present how cultural elements belonging to the city of Kırşehir can be conveyed to children through an original illustrated story. Culture plays an essential role in the formation of individual identity, and childhood is a critical period for recognizing and internalizing cultural values. In this context, children's literature, particularly illustrated stories, serves as an effective medium for cultural transmission due to its visual and narrative features that attract children's interest. Within the scope of the study, cultural elements specific to Kırşehir were identified and used as the basis for creating an original illustrated children's story. The story was written in accordance with children's age and developmental characteristics and presented local cultural values through a simple, clear, and child-centered language. Visual elements were designed to support the narrative and to concretize cultural features, enabling children to better understand and engage with the content. The study emphasizes that illustrated stories can function as an educational and awareness-raising tool in introducing local culture to children. Presenting cultural heritage through storytelling contributes to children's cultural awareness and sense of belonging. This thesis is significant in demonstrating that cultural elements specific to Kırşehir can be effectively transferred through children's literature and in providing an example for future illustrated story practices based on local culture.