İş kazalarının azaltılmasında davranış temelli işgüvenliği modelinin uygulanması
Reducing job accidents by applying behavior based safety model
  1. Tez No: 100128
  2. Yazar: NİHAL MAMATOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CANAN ERGİN, PROF.DR. SELİM HOVARDAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Psychology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
ÖZET Bu çalışmada, iş kazalarını azaltmak için,“Davranış Temelli İş Güvenliği Modeli”(Behavior Based Safety Model) uygulanmıştır. Araştırma, Arçelik A.Ş. Pişirici Cihazlar İşletmesi Montaj Bantlarında, 283 mavi yakalı erkek denek ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma sırasında, ABC Analizleri yapılarak olası iş kazası öncülleri, davranışları ve sonuçlan (Antecedents, Behaviors and Concequences) bulunmuştur. Daha sonra bu bilgiler, araştırma içinde ölçek geliştirmek, eğitim programı hazırlamak ve ilgili bölümlere iş güvenliği konusunda öneride bulunmak için kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda, Montaj Bantları çalışanlarının riskli tutum ve davranışlarında güvenli tutum ve davranışlara doğru anlamlı bir değişim olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research,“Behavior Based Safety Model”was applied to reduce job accident rate. The research has been done in Arçelik Cooking Appliance Plant in Assembly Area. 283 blue collar male subjects have been taken for this reason. During the research, ABC Analyses have been done and Antecedents, Behaviors and Concequences of accidents have been found. After that, these findings have been used in research for developing questionnaires, preparing training programmes and giving suggestions to related departments. At the end of research, a significant change in Assembly Area blue collar workers' attitudes and behaviors have been observed. From risky to safer mode.