İdarenin yargısal denetimi çerçevesinde iptal davaları ve dava ehliyeti
Action of annulment and standing (capacity) to sue (in the context of the control of administrative function
  1. Tez No: 100134
  2. Yazar: ALİ ORHAN TEKİNSOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. METİN GÜNDAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Tekinsoy, Ali Orhan, (idarenin Yargısal Denetimi Çerçevesinde) İptal Davaları ve Dava Ehliyeti, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Metin Günday, 153s. ÖZET Hukuk devletinin uygarlaşmış ve uysallaşmış bir devleti işaret ediyor olması ve hukuk devleti ilkesinin Anayasamızca güvence altına alınmış olması karşısında, İdarenin değerlendirilmesi yönünden de bu ilke önem kazanmaktadır. İdare fonksiyonunun, Devletin tek sürekli fonksiyonu olması ve yönetilenlerin karşılarında Devlet olarak en çok İdareyi görmesi, Devletin, Anayasasında taahhüt ettiği hukuk devletini yaşamsal kılması için İdarenin eylem ve işlemlerini hukuksal çerçeveye oturtmasını zorunlu kılmaktadır. İdare fonksiyonunun denetlenmesi, yargısal ve yargı dışı olmak üzere başlıca iki biçimde yürütülmektedir. Bunlardan yargı dışı denetim, denetim sırasında İdarenin elinde bulundurduğu kamu gücü nedeniyle işlevsiz kalmaktadır. İdarenin denetlenmesi konusunda yargısal denetim ve özellikle de iptal davası büyük önem taşımakta, böylece İdari işlemlerin ve idari fonksiyonun hukuka uygunluğu sağlanmaktadır. Tam bu noktada, idari dava ve özellikle de iptal davası açma ehliyeti önem kazanmakta, iptal davası açma ehliyetinin dar ya da geniş tanımlanması bir yandan İdarenin denetlenmesinin sınırlarının belirlenmesi ve bir yandan da hukuk devletinin gereklerinin sağlanması yönünde etkili olmaktadır. Gerek İdarenin denetlenmesinin önündeki Anayasal, yasal ya da yargısal kısıntılar ve gerekse iptal davası açma ehliyetinin sınırlı yorumları, doğrudan doğruya hukuk devletinin yaşam koşullarını sınırlandırmaktadır. Bu nedenle çalışmanın tümünde, bu engeller ve sınırlayıcı yorumlara değinilmiş ve eleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tekinsoy, Ali Orhan, Action Of Annulment And Standing (Capacity) To Sue (In The Context Of The Control Of Administrative Function), Master's Thesis, Advisor: Prof. Dr. Metin Günday, 153p. SUMMARY Rule of law (state of law) becomes more important for assessing administration, as it implies a civilized and complaisant state and is guarantied by our Constitution. The administrative function is the only continual function of the state and individuals mostly face the administration among state functions. Because of these, to ensure the vitality of rule of law -which is undertaken in the constitution-, the acts and actions of the administration must be put into a legal frame. The control of the administrative function is performed mainly in judicial and nonjudicial forms. Nonjudicial control becomes dysfunctional because of the power given to the administration in this process. As regards the control of administration, judicial control and especially the action for annulment possesses a great importance. In this way, the legality of administrative acts and actions is provided. At that point, the problem of standing (capacity) to sue especially for the action for annulment gains great importance. The broad or narrow understanding of the standing (capacity) to sue for the action of annulment will determine the limits of the control of administration and has a great effect for ensuring the necessities of the rule of law. Both constitutional, legal or judicial restrictions barring the control of administration and narrow interpretation of the standing (capacity) to sue for the action for annulment directly violate the basic principles of the rule of law. Therefore in this thesis, these handicaps and narrow interpretations are being discussed and criticised. T.C.