Dijital animasyon temelli konuşma etkinliklerinin Türk soylu öğrencilerin Türkçe öğrenme becerilerine duyuşsal açıdan etkisi
The affective impact of digital animation-based speaking activities on the Turkish language learning skills of students of Turkic origin
- Tez No: 998861
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA DİLEKÇİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Günümüzde dijital teknolojilerin eğitim süreçlerine entegrasyonu, dil öğretiminde öğrenme motivasyonunu artıran ve dil becerilerini destekleyen yenilikçi yöntemlerin kullanılmasını gerekli kılmaktadır. Bu araştırmanın amacı, Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen A2 düzeyindeki Kazak öğrencilerin konuşma öz yeterlikleri, dijital okuryazarlık düzeyleri ve Türkçe öğrenmeye yönelik tutumları üzerinde Plotagon adlı dijital animasyon uygulamasının etkisini incelemektir. Nicel ve nitel verilerin birlikte ele alındığı açımlayıcı sıralı karma desenle yürütülen çalışma, Kazakistan'daki Yessenov Üniversitesinde öğrenim gören 48 öğrenci (24 deney, 24 kontrol) ile altı haftalık bir uygulama sürecinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama araçları olarak Türkçe Öğrenme Tutum Ölçeği, Türkçeyi Yabancı Dil Olarak Öğrenenlerin Konuşma Öz Yeterlik Ölçeği, Dijital Okuryazarlık Ölçeği ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Nicel analiz sonuçları, Plotagon kullanımının konuşma öz yeterliği, dijital okuryazarlık ve Türkçe öğrenmeye yönelik tutum düzeylerinde kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık oluşturmadığını göstermiştir. Buna karşın öğrenci görüşleri ve araştırmacı gözlemlerine dayanan nitel bulgular, uygulamanın öğrenciler tarafından eğlenceli ve motive edici bulunduğunu; öğrencilerin kelime dağarcığını zenginleştirdiğini, cümle kurma becerilerini geliştirdiğini ve sesletim hatalarını azalttığını ortaya koymuştur. Ayrıca Plotagon'un avatar temelli yapısının, öğrencilerin yüzlerini göstermeden konuşma performansı sergilemelerine imkân tanıyarak konuşma kaygılarını azalttığı ve öz güvenlerini desteklediği belirlenmiştir. Gelecek araştırmalarda Plotagon'un farklı dil düzeylerindeki (B1-B2) etkililiğinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi, konuşma becerisinin yanı sıra diğer dil becerileri üzerindeki etkilerinin araştırılması ve teknik sınırlılıkların azaltılması amacıyla uygulamaların kontrollü teknolojik ortamlarda yürütülmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The integration of digital technologies into educational processes has made it necessary to implement innovative methods that enhance learning motivation and support language skills in language teaching. This study aims to examine the effects of the digital animation application Plotagon on the speaking self-efficacy, digital literacy levels, and attitudes toward learning Turkish of A2-level Kazakh students learning Turkish as a foreign language. Designed as an explanatory sequential mixed-methods study integrating quantitative and qualitative data, the research was conducted with 48 students (24 in the experimental group and 24 in the control group) studying at Yessenov University in Kazakhstan over a six-week implementation period. Data were collected using the Attitude Scale Toward Learning Turkish, the Speaking Self-Efficacy Scale for Learners of Turkish as a Foreign Language, the Digital Literacy Scale, and a semi-structured interview form. Quantitative analysis results indicated that the use of Plotagon did not result in a statistically significant difference in speaking self-efficacy, digital literacy, or attitudes toward learning Turkish compared to the control group. However, qualitative findings based on student opinions and researcher observations revealed that the application was perceived as enjoyable and motivating; it enriched students' vocabulary, improved sentence construction skills, and reduced pronunciation errors. In addition, the avatar-based structure of Plotagon allowed students to perform speaking tasks without showing their faces, which helped reduce speaking anxiety and supported their self-confidence. Future studies are recommended to comparatively investigate the effectiveness of Plotagon at different language proficiency levels (B1-B2), examine its effects on other language skills in addition to speaking, and conduct implementations in controlled technological environments to minimize technical limitations.