Covid-19'un turizm eğitimine etkileri
The effects of Covid-19 on tourism education
  1. Tez No: 1001423
  2. Yazar: MERVE SEMA YİĞİT TEKİNÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VESİLE RÜYA EHTİYAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Turizm, Education and Training, Tourism
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
COVID-19 pandemisi, birçok alanda olduğu gibi yükseköğretim alanında da dünya çapında dönüşümler meydana getirmiştir. Bu dönüşümler, özellikle uygulamalı eğitim gerektiren disiplinlerde önemli pedagojik, teknolojik ve yönetsel zorlukları beraberinde getirmiştir. Bu bağlamda, sektöre entegre ve uygulamaya dayalı bir öğrenme modeli benimseyen turizm eğitimi de pandemiden derin bir şekilde etkilenmiştir. Bu araştırma, öğretim üyeleri ve öğrencilerin pandemi sürecine ilişkin deneyimlerine dayalı görüşlerini analiz ederek, turizm eğitiminin mevcut durumunu ve gelecekteki yönelimlerini çok boyutlu bir bakış açısıyla değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu araştırma, nitel araştırma desenlerinden betimsel fenomenoloji kullanılarak yürütülmüştür. Çalışma grubu,araştırılan olguyu doğrudan deneyimleyen amaçlı örneklem yöntemlerinden ölçüt örnekleme ile seçilen Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim üyeleri ve 3. ile 4. sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırmada derinlemesine görüşme yöntemi kullanılarak yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla nitel veriler toplanmıştır. Katılımcılardan elde edilen verilerin analizinde tematik, betimsel, içerik analizleri gerçekleştirilmiş ve analitik genelleme yapılmıştır. Bu süreç, öğrencilerin ve öğretim üyelerinin deneyimlerine dayalı görüşlerinin karşılaştırılarak incelenmesini mümkün kılmıştır. Bulgular, pandeminin yalnızca geçici bir aksaklık değil, aynı zamanda turizm eğitiminde yapısal ve pedagojik düzeyde kalıcı etkiler bıraktığını göstermektedir. Öğrenciler uygulamalı öğrenme ortamlarından mahrum kalırken, öğretim üyeleri de dijital içerik üretimi ve çevrimiçi ders yönetim süreçlerinde yetersizliklerle karşı karşıya kalmıştır. Araştırma sonucunda, uygulamalı eğitimin dijital ortamlara entegrasyonunu artırmak, öğretim üyelerinin dijital pedagojik yeterliliklerini güçlendirmek ve üniversite-sektör iş birliğini kapsayıcı ve sürdürülebilir hale getirmek gibi stratejik öneriler sunulmaktadır. Ayrıca esnek, öğrenci merkezli ve kişiselleştirilmiş öğrenme yaklaşımlarının yaygınlaştırılması gerektiği vurgulanmaktadır. Bu yönüyle çalışma, sadece mevcut sorunlara çözüm önermekle kalmayıp,aynı zamanda turizm eğitiminin krizlere karşı daha dirençli hale gelmesini sağlayacak dönüşüm odaklı bir çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic has brought about global transformations in many areas, including higher education. These transformations have brought significant pedagogical, technological, and managerial challenges, particularly in disciplines requiring applied education. In this context, tourism education, which adopts an integrated and practice-based learning model, has also been deeply affected by the pandemic. This research aims to evaluate the current state and future directions of tourism education from a multidimensional perspective by analyzing the views of faculty members and students based on their experiences during the pandemic. This research was conducted using descriptive phenomenology, one of the qualitative research designs. The study group consisted of faculty members and third- and fourth-year students from the Faculty of Tourism at Akdeniz University, selected using criterion sampling, one of the purposive sampling methods, who directly experienced the phenomenon under investigation. In this study, qualitative data were collected through semi-structured interviews using an in-depth interview method. During the analysis of the data collected from the participants, content, thematic, and descriptive analyses were conducted, and an analytical generalization was made. This process enabled the comparison and examination of the perspectives of students and faculty members based on their experiences. While students were deprived of hands-on learning environments, faculty members also faced shortcomings in digital content production and online course management processes. As a result of the research, strategic recommendations are presented, such as increasing the integration of applied education into digital environments, strengthening faculty members' digital pedagogical competencies, and making university-industry collaboration more inclusive and sustainable. Additionally, the need to promote flexible, student-centered, and personalized learning approaches is emphasized. In this regard, the study not only offers solutions to existing problems but also provides a transformation-oriented framework that will make tourism education more resilient to crises.