Türk düşünce hayatında Şerif Mardin
Şerif Mardin in Turkish intellectual life
  1. Tez No: 1001424
  2. Yazar: HATİCE SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ATAAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Kamu Yönetimi, Political Science, Public Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Tez çalışmasının ana konusunu Türk düşünce hayatının önemli isimlerinden Prof. Dr. Şerif Mardin oluşturmaktadır. Bu konu bağlamında tez çalışmasının ana amacı Mardin'in hayatı, eserleri ve yazın hayatı üzerinden düşünceleri hakkında bilgi vererek kendisinin Türk düşünce hayatındaki konumunu belirlemek ve düşüncelerinin beslendiği ideolojik temelleri tespit etmektir. Başka bir ifade ile Türk düşünce hayatı ve siyaset biliminde önemli bir yere sahip Mardin'in eserlerini temel alarak onun düşünce yapısının ayrıntılı bir analizini yapmak amaçlanmaktadır. Tez çalışması, Mardin'in çalışmalarının ana konusunu oluşturan temalar üzerinden kurgulanmıştır. İlgili temalar Mardin'in eserlerinde öne çıkan tematik başlıklar baz alınarak belirlenmiştir. Mardin'in düşünsel arka planı, düşüncelerinin beslendiği ideolojik temeller, eserlerinde öne çıkan tematik başlıklar ile Kemalizm-liberalizm bağlamında incelenirken nitel araştırma yöntemlerinden yararlanılmıştır. Araştırma sürecinde özellikle metin temelli çözümleme teknikleri kullanılmıştır. Bu çalışma nitel araştırma yöntemi temelinde kurgulanmıştır. Ayrıca bir düşünce insanının eserleri ve eserlerinde işlediği temalar üzerinden yürütülen kuramsal bir çözümleme niteliği taşımaktadır. Bu tez çalışması Şerif Mardin'in görüşlerinin siyaset bilimi alanında bir bütün olarak ortaya koyma çabasıdır. Çünkü Mardin'in görüşlerinin siyaset bilimi alanında bütüncül bir şekilde değil, daha çok sosyoloji alanında ve bazı belli başlı temalar üzerinden çalışıldığı görülmektedir. Bu tez çalışması Mardin'in eserlerini temel alarak onun çalışmalarını siyaset bilimi perspektifinde ele almakta ve onun Türk tarihi, siyasi, toplumsal ve dinsel yapısına getirdiği yaklaşımlara odaklanmaktadır. Son tahlilde bu tez çalışmasıyla Türk toplumsal yapısı ve düşünce hayatına yönelik çalışmalar yapan Şerif Mardin'in daha iyi anlaşılması ve Türk siyaset bilimi literatürüne düşünsel olarak katkı sağlanması hedeflenmektedir. Tez çalışması neticesinde Mardin'in Türkiye'nin toplumsal yapısını anlamaya yönelik gerçekleştirdiği çalışmalarının Kemalizm eleştirisi üzerinden kurguladığı ve daha çok yapısal, kültürel ve tarihsel bir yaklaşımla değerlendirdiği saptanmıştır. Mardin'in bu eleştiri ve değerlendirmelerinin ideolojik ve kültürel bakımdan“indirgemeci”olduğu saptanmıştır. Aynı zamanda Mardin'in düşüncelerinin liberal değerlerle çelişkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Mardin'in siyasal kültür ve modernleşme gibi kuramları kullanarak Türk siyasi düşüncesine farklı bir perspektif sunduğu da görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main subject of the thesis is Prof. Dr. Şerif Mardin, one of the important figures in Turkish intellectual life. The main objective of the thesis is to provide information about Mardin's ideas, determine his position in Turkish intellectual life, and identify the ideological foundations that nourished his ideas. In other words, the aim is to conduct a detailed analysis of Mardin's thought structure based on his works, which hold an important place in Turkish intellectual life and political science. The thesis is structured around the themes that form the main subject of Mardin's works. The relevant themes were determined based on the thematic headings that stand out in Mardin's works. Qualitative research methods were utilized to examine Mardin's intellectual background, the ideological foundations of his thought, the thematic headings prominent in his works and the context of Kemalism-liberalism. In the research process, especially text-based analysis techniques were used. This study was designed on the basis of qualitative research method. In addition, it is a theoretical analysis based on the works of a thinker and the themes he deals with in his works. This thesis is an attempt to present the views of Şerif Mardin as a whole in the field of political science. Because it is seen that Mardin's views are not studied in a holistic manner in the field of political science, but rather in the field of sociology and on some major themes. This thesis is based on Mardin's works and focuses on his approaches to Turkish history, political, cultural, social and religious structure. Ultimately, this thesis aims to better understand Şerif Mardin, who studies the Turkish social structure and intellectual life, and to make an intellectual contribution to the Turkish political science literature. The thesis concludes that Mardin's work on understanding Turkey's social structure is framed through a critique of Kemalism and primarily evaluated from a structural, cultural, and historical perspective. It has been determined that Mardin's critiques and evaluations are ideologically and culturally“reductionist.”Furthermore, it has been concluded that Mardin's ideas contradict liberal values. However, it is also observed that Mardin offers a different perspective on Turkish political thought by utilizing theories such as political culture and modernization.