Nesepten doğan kanunlar ihtilafı
The Conflict of laws arisen from the legitimacy
- Tez No: 100154
- Danışmanlar: PROF.DR. TUĞRUL ARAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
ÖZET Çalışmamızın birinci bölümünde, medenî hukukta nesep ilişkilerinin Türk hukukunda ve karşılaştırmalı hukukta nasıl düzenlendiği incelenmiştir. Sahih nesepli çocukların ve gayrisahih nesepli çocukların hukukî statüleri, çeşitli mahkeme kararlarından örneklerle açıklanmıştır. İkinci bölümde, Türk hukukunda, karşılaştırmalı hukukta ve milletlerarası sözleşmelerde yer alan, yabancı unsur içeren nesep ilişkilerine uygulanacak hukuku gösteren kanunlar ihtilâfı kuralları incelenmiştir. Ayrıca, nesep ilişkilerine uygulanacak hukukun tespitini etkileyen özel hâller de çalışmamızın ikinci bölümünde yer almıştır. Üçüncü bölümde, yabancı unsur içeren nesep ilişkilerinde yetkili hukukun kapsamında olan hâller ve yetkili hukukun kapsamında olmayan hâller incelenmiştir. Sahih nesebe uygulanacak hukukun kapsamında olan sahih nesep karineleri, nesebin reddi, sahih nesebin hükümleri; nesebin düzeltilmesine uygulanacak hukukun kapsamında olan nesebin düzeltilmesi yollan, nesebin düzeltilmesinin şartları, nesebin düzeltilmesine itiraz, nesebin düzeltilmesinin hükümleri; ana ile çocuk arasındaki gayrisahih nesep ilişkisine uygulanacak hukukun kapsamında olan analığın tespiti ve evlilik dışı çocuk ile ana arasındaki hukukî ilişkiler; baba ile çocuk arasındaki gayrisahih nesep ilişkisine uygulanacak hukukun kapsamında olan babalığın tespiti ve evlilik dışı çocuk ile baba arasındaki hukukî ilişkiler incelenmiştir. Tanımanın şekli, ehliyet, nesep ihtilâflarında“evlenmenin geçerliliği'' ön sorunu, nafaka ihtilâflarında -203-”nesep" ön sorunu, miras ve vatandaşlık gibi yabancı unsur içeren nesep ilişkilerinde yetkili hukukun kapsamı dışında kalan hâller de çalışmamızın üçüncü bölümünde yer almıştır. Çalışmamız, kan bağına dayanan nesep ilişkilerinden doğan kanunlar ihtilâfı konusu ile sınırlı olduğundan, evlât edinme çalışmamızın kapsamı dışındadır. Ayrıca, yabancı unsur içeren nesep ilişkileri ile ilgili davalarda milletlerarası yetki kuralları ve yabancı mahkeme kararlarının tanınması ve tenfizi çalışmamızın dışında bırakılmıştır. -204-
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the first part of our study, it is examined that how the legitimacy relations in the civil law have been arranged in the Turkish law and comparative law. The legal status of legitimate and illegitimate children are explained by the examples of several court decisions. In the second part, it is examined that the rules of the conflict of laws which indicates the applicable law to the legitimacy relations having foreign elements and taking part in the Turkish law, comparative law and international agreements. In addition, the special cases which affect the determination of applicable law to the legitimacy relations are taken part in the second part of our study. In the third part, the cases which are comprised and not comprised by the applicable law to the legitimacy relations having foreign elements. Those subjects are also examined : Presumptions of paternity, bastardization, effects of legitimacy which are comprised in the applicable law of legitimacy; the ways of legitimation, the conditions of legitimation, exception to legitimation, effects of legitimation which are comprised in the applicable law of legitimation; determination of maternity, legal relations between mother and illegitimate child which are comprised in the applicable law of illegitimate relations between mother and child; determination of paternity, legal relations between father and illegitimate child which are comprised in the applicable law of illegitimate relations between father and child. Cases such as the form of acknowledgement, -205-legal capacity, preliminary question of validity of marriage in the conflicts of legitimacy, preliminary question of legitimacy in the conflicts of allowance, inheritance and citizenship which are excepted by the applicable law to the legitimacy relations having foreign elements are taken part in the third part of our study. Because of our study is limited to the subject of the conflict of laws arisen from the legitimacy relations depended on kinship by blood, adoption is excluded from this study. In addition, international jurisdiction rules and recognition and enforcement of foreign court decisions in the suits concerning legitimacy relations having foreign elements are also excluded from this study. -206-