Roma Cumhuriyeti'nin askerî yenilgileri
The military defeats of the Roman Republic
  1. Tez No: 1001765
  2. Yazar: ENGİN KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
Özet
Roma Cumhuriyeti, yaklaşık beş yüzyıllık tarihi boyunca muazzam askerî başarılara imza atmıştır. Bu büyük başarılar sonucunda Akdeniz Havzası'nda ikamet eden diğer devletler ve halklar üzerinde tartışmasız bir hâkimiyet sağlamıştır. Bu süreçte doğal olarak pek çok düşmanla karşı karşıya gelen Roma Cumhuriyeti, karşısına çıkan düşmanların hepsine üstünlük kurmayı bilmiştir. Fakat elbette ki bu mücadeleler sırasında pek çok kez de düşmanları tarafından mağlup edilmiştir. Hatta bu yenilgilerin çoğu, Roma'nın çağdaşı olan diğer devletlerin üstesinden gelemeyecekleri kadar ağırdır. Söz gelimi, İÖ 216 yılında meydana gelen Cannae Çarpışması ve İÖ 105 yılında meydana gelen Arausio Çarpışması'nda Roma ordusu tek seferde 50 bin dolaylarında asker kaybına uğramıştır. Bununla birlikte Roma, bu derece ağır yenilgilerden sonra bile sahip olduğu nitelikler sayesinde içerisinde bulunduğu zor durumu kontrol altına almayı ve uğradığı yenilgileri parlak zaferlere dönüştürmeyi başarmıştır. Bu çalışma, Roma'nın cumhuriyet dönemi boyunca uğradığı tüm yenilgileri teker teker ele alıp bunların nasıl gerçekleştikleri hakkında bilgilendirmede bulunmak, önem derecelerini bulmak ve Roma'nın uğradığı yenilgilerle nasıl başa çıktığı açıklamak amacıyla kaleme alınmıştır. Çalışma, bu bakımdan merkezinde zaferlerin değil, yenilgilerin yer aldığı bir askerî tarih çalışmasıdır. Çalışmanın bir diğer amacı, Roma'nın cumhuriyet dönemi boyunca toplam kaç çarpışmaya girdiğini ve bu çarpışmaların kaçında yenilgiye uğradığını tespit etmektir. Böylelikle Roma'nın başarısının istatiksel olarak da ortaya konması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Throughout its history spanning approximately five centuries, the Roman Republic achieved tremendous military successes. As a result of these great achievements, it established undisputed dominance over the other states and peoples living in the Mediterranean Basin. During this period, the Roman Republic inevitably faced numerous enemies, yet it managed to prevail over every single one of them. However, it was also defeated by its enemies on many occasions. Moreover, most of these defeats were of such severity that other contemporary states would have been unable to withstand them. For instance, in the Battle of Cannae in 216 BC and the Battle of Arausio in 105 BC, the Roman army suffered losses of around 50,000 soldiers in a single fight. However, even after such crushing defeats, Rome managed to bring its difficult situation under control and turn its defeats into brilliant victories thanks to the qualities it possessed. This study has been written with the aim of examining all the defeats suffered by Rome during the Republican period, providing information on how these defeats occurred, determining their significance, and explaining how Rome coped with them. In this respect, the study is a work of military history centred not on victories, but on defeats. Another objective of the study is to determine the total number of battles in which Rome engaged during the Republican period and the number in which it suffered defeat. In this way, the aim is to demonstrate Rome's success statistically as well.