Adli alanda çalışan sosyal hizmet uzmanlarının mesleki deneyimlerinin güçlenme yaklaşımı temelinde değerlendirilmesi
Evaluation of professional experiences of social workers working in the forensic field on the basis of empowerment approach
  1. Tez No: 1001766
  2. Yazar: ALİ DİKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM CANKURTARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
Özet
Adli sosyal hizmet, sosyal hizmet mesleğinin hukuk sistemi ile doğrudan etkileşim içinde yürütüldüğü özgül ve karmaşık bir uygulama alanıdır. Bu alan, sosyal hizmet uzmanlarının yalnızca kırılgan gruplarla değil, aynı zamanda normatif ve hiyerarşik bir kurumsal yapı olan adli sistemle sürekli etkileşim içinde çalışmasını gerektirmektedir. Bu araştırma, adliyelerde görev yapan sosyal hizmet uzmanlarının mesleki deneyimlerini güçlenme yaklaşımı çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada sosyal hizmet uzmanlarının adli sistem içerisindeki konumları, mesleki rollerine ilişkin algıları, mesleki uygulamalarını güçlendiren ve güçsüzleştiren dinamikler ile karşılaştıkları sorunlara yönelik baş etme stratejileri ele alınmıştır. Araştırma nitel araştırma yöntemi ile yürütülmüş olup adli alanda görev yapan sosyal hizmet uzmanlarıyla derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler, sosyal hizmet uzmanlarının mesleki deneyimlerini nasıl anlamlandırdıklarını ve bu deneyimlerin kişisel, kişilerarası ve örgütsel düzeylerde nasıl şekillendiğini ortaya koymak amacıyla analiz edilmiştir. Bulgular, adli sistemin hiyerarşik yapısı, rol belirsizlikleri, mesleki görünürlük sorunları ve disiplinler arası güç ilişkilerinin sosyal hizmet uzmanlarının mesleki deneyimleri üzerinde önemli etkiler yarattığını göstermektedir. Bununla birlikte uzmanların mesleki değerleri, dayanışma ilişkileri ve profesyonel bilgi birikimleri aracılığıyla güçlenme deneyimleri geliştirebildikleri de görülmektedir. Araştırma sonuçları, adli sosyal hizmet uygulamalarının yalnızca hukuki prosedürler ve kurumsal düzenlemeler üzerinden değil, aynı zamanda uygulayıcıların öznel deneyimleri ve mesleki güç ilişkileri bağlamında ele alınması gerektiğini ortaya koymaktadır. Bu yönüyle çalışma, adli sosyal hizmet alanında çalışan sosyal hizmet uzmanlarının mesleki deneyimlerini güçlenme yaklaşımı çerçevesinde çok boyutlu biçimde ele alarak literatüre katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Forensic social work represents a distinctive and complex field of practice in which the social work profession operates in direct interaction with the legal system. This field requires social workers to work not only with vulnerable populations but also within continuous interaction with the judicial system, which is characterized by a highly normative and hierarchical institutional structure. This study aims to examine the professional experiences of social workers working in courthouses within the framework of the empowerment approach. In this context, the study explores social workers' positions within the judicial system, their perceptions of professional roles, the dynamics that empower or disempower their professional practice, and the coping strategies they develop in response to the challenges they encounter. The research was conducted using a qualitative research design, and in-depth interviews were carried out with social workers working in the forensic field. The data obtained were analyzed to reveal how social workers interpret and make sense of their professional experiences and how these experiences are shaped across personal, interpersonal, and organizational levels. The findings indicate that the hierarchical structure of the judicial system, role ambiguity, issues of professional visibility, and interdisciplinary power relations have significant effects on the professional experiences of social workers. At the same time, the results demonstrate that social workers are able to develop experiences of empowerment through their professional values, solidarity networks, and professional knowledge and competencies. The findings suggest that forensic social work practices should be examined not only in relation to legal procedures and institutional regulations but also through the subjective experiences of practitioners and the professional power relations embedded within the system. In this respect, the study aims to contribute to the literature by providing a multidimensional analysis of the professional experiences of social workers working in the forensic field within the framework of the empowerment approach.