Gelir ve servet dağılımı eşitsizliği ile mücadelede servet vergisi önerileri: Türkiye açısından bir değerlendirme
Wealth tax proposals in the fight on income and wealth inequality: An assessment from the point of view of Turkey
- Tez No: 1001770
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL KOVANCILAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
Özet
Eşitsizlikler insanın var olduğu günden beri kendini göstermektedir. Tarih boyunca yaşanan her gelişme, bu gelişime ayak uyduramayan toplumlar için bir eşitsizlik kaynağı olarak nitelendirilmektedir. Eşitsizlik kavramı, bir toplumdaki bireylerin fırsatlara erişim noktasındaki eşitsizliği ile toplumsal çıktıların dağılımındaki eşitsizliği temel alırken, gelir ve servet dağılımı eşitsizliği bireyler veya ülkeler arasında ekonomik değişkenlerin nasıl bölüşüldüğünü ele almaktadır. Gelir ve servet dağılımı eşitsizliklerinin dünya çapında yaygınlaşması, yeniden dağıtım için hangi vergilerin daha aktif kullanılması gerektiği sorusunu gündeme getirmiş ve bu konuda yapılan tartışmaları tetiklemiştir. Servet vergilerinin gelir ve servet dağılımı eşitsizliğini önlemedeki rolü çalışmanın çıkış noktasını oluşturmaktadır. Dünyada uygulanan mevcut servet vergilerinin gelir ve servet eşitsizliğini önlemede ne kadar başarılı olduğu çalışmada irdelenen bir diğer önemli husustur. Bu bağlamda çalışmanın amacını -gelir ve servet dağılımında eşitsizlikle mücadele edilmesi noktasında- yeni bir servet vergisi önerisi getirilmesi oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Inequalities have been evident since the day man came into existence. Every development throughout history is considered a source of inequality for societies that cannot keep up with this development. While the concept of inequality is based on the inequality of access to opportunities and the distribution of social outcomes in a society, income and wealth distribution inequality deals with how economic variables are distributed among individuals or countries. The wide spread inequality in income and wealth distribution around the world has raised the question of which taxes should be used more actively for redistribution and has triggered discussions on this subject. The study's starting point is the role of wealth taxes in preventing income and wealth distribution inequality. Another important issue examined in the study is how successful the current wealth taxes applied in the world are in preventing income and wealth inequality. In this context, the aim of the study is to -propose a new wealth tax in order to combat inequality in income and wealth distribution-.