İbn Acîbe'nin el-Bahru'l-Medîd tefsiri bağlamında cihad âyetleri
Verses of jihad in the context of Ibn Ajîba's commentary on al-Bahru'l-Madîd
- Tez No: 1001801
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED FATİH KESLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Kur'ân-ı Kerîm, insan hayatını her yönüyle kuşatan ilâhî bir rehber olarak gönderilmiştir. Kur'ân'da yer alan kavramların doğru anlaşılması, ilâhî mesajın maksadını kavramak açısından büyük önem taşımaktadır. Bu kavramlardan biri olan cihad, zaman içerisinde daraltılmış ya da eksik anlamlarla ele alınmış, çoğu zaman yalnızca dış mücadeleyle sınırlandırılmıştır. Bu durum, cihad kavramının Kur'ân'daki anlam alanlarının yeniden ele alınmasını gerekli kılmaktadır. Bu bağlamda söz konusu çalışmada, cihad kavramının özellikle manevî boyutuna dikkat çekilerek kavramın daha kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda cihad, yalnızca dış düşmanla yapılan mücadele olarak değil, aynı zamanda insanın kendi nefsiyle, haz ve zaaflarıyla verdiği mücadele çerçevesinde ele alınmıştır. Çalışmada özellikle İbn Acibenin el-Bahrü'l-medîd tefsiri ve diğer işari tefsirlerde cihadın bu yönüne yapılan vurgu üzerinde durulmuş ve bu yaklaşımın Kur'ân ayetlerinin anlaşılmasına sağladığı katkılar incelenmiştir. Çalışma neticesinde, cihad kavramının Kur'ân'da çok boyutlu bir anlam alanına sahip olduğu, manevî ve ahlâkî yönünün en az zahirî yönü kadar önemli olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Böylece cihad kavramının Kur'ân'daki anlam çerçevesinin daha doğru bir şekilde anlaşılmasına katkı sağlanması hedeflenmiştir. Çalışma sonucunda, cihad kavramının Kur'ân'da tek yönlü bir mücadele anlayışıyla sınırlı olmadığı, aksine hem zahirî hem de manevî boyutlarıyla ele alınması gereken çok yönlü bir kavram olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The Holy Qur'an was sent as a divine guide encompassing all aspects of human life. Correctly understanding the concepts found in the Qur'an is of great importance in grasping the purpose of the divine message. One of these concepts, jihad, has been narrowed down or interpreted with incomplete meanings over time, often limited solely to external struggle. This situation necessitates a re-examination of the meanings of the concept of jihad in the Qur'an. In this context, this study aims to evaluate the concept of jihad more comprehensively, with particular attention to its spiritual dimension. Accordingly, jihad is approached not only as a struggle against external enemies, but also as a struggle against one's own self, desires, and weaknesses. The study focuses on the emphasis placed on this aspect of jihad in Ibn Acibe's tafsir al-Bahr al-Madid and other symbolic tafsirs, and examines the contributions of this approach to the understanding of Quranic verses. As a result of the study, it has been attempted to demonstrate that the concept of jihad has a multidimensional meaning in the Qur'an and that its spiritual and moral dimensions are at least as important as its physical dimension. Thus, the aim is to contribute to a more accurate understanding of the conceptual framework of jihad in the Qur'an. The study concluded that the concept of jihad in the Qur'an is not limited to a one-dimensional understanding of struggle, but rather is a multifaceted concept that must be approached in terms of both its physical and spiritual dimensions.