Kurumsal iletişimde toplumsal cinsiyet eşitliği: Kadın dostu marka yönetimi
An examination of gender equality in corporate communication within the context of women-friendly brand management
  1. Tez No: 1001831
  2. Yazar: GÖNÜL AK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANIL DURMUŞAHMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Halkla İlişkiler, Advertising, Public Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, kurumsal iletişim ve marka yönetimi süreçlerini toplumsal cinsiyet eşitliği perspektifiyle ele alarak,“kadın dostu marka”söyleminin sosyal medya içeriklerinde nasıl kurulduğunu ve kadın temsilleriyle ne ölçüde tutarlı olduğunu incelemektedir. Araştırmanın temel varsayımı, bir markanın sürdürülebilir başarısının yalnızca pazarlama performansına değil; aynı zamanda eşitlikçi bir kurum kültürü geliştirmesine, toplumsal sorunlara duyarlılık göstermesine ve bu yaklaşımı tutarlı bir iletişim stratejisiyle desteklemesine bağlı olduğudur. Araştırma, kadın dostu söylemiyle öne çıkan ve ödül almış projeler arasından seçilen beş markaya ait halka açık proje iletişim içerikleri üzerinden yürütülmüştür. Veri setini, proje odaklı paylaşımlar ile her markaya ait birer tanıtım videosu oluşturmaktadır. Çalışmada Krippendorff'un içerik analizi yaklaşımı temel alınmış; temsil, dil, söylem, görsel anlatım ve söylem–temsil tutarlılığı eksenlerinde geliştirilen kodlama şeması aracılığıyla içerikler bağlamsal olarak değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, kadın dostu marka söyleminin içeriklerde farklı tematik çerçeveler üzerinden kurulduğunu ve markalar arasında en belirgin ayrımın söylem ile temsil arasındaki tutarlılık düzeyinde ortaya çıktığını göstermektedir. Kadın istihdamı, girişimcilik ve yapısal dönüşüm odaklı projelerle desteklenen içeriklerde söylem daha sürdürülebilir ve inandırıcı bir çerçevede kurulurken; söylemin kampanya veya özel gün odaklı içeriklerle sınırlı kaldığı durumlarda yüzeysellik ve tutarlılık sorunları daha görünür hâle gelmektedir. Ayrıca bazı örneklerde eşitlik ve güçlenme vurgularının sınırlı temsillerle desteklenmesi, literatürde“pembe yıkama (pinkwashing/ femvertising)”olarak tartışılan risklere işaret etmektedir. Sonuç olarak çalışma, kadın dostu marka olmanın yalnızca iletişimsel bir tercih değil; kurumsal değerler, proje tasarımı ve temsil stratejilerinin birlikte ele alınmasını gerektiren bütüncül bir süreç olduğunu ortaya koymaktadır. Bu araştırmanın, hem kurumsal iletişim literatürüne katkı sağlaması hem de toplumsal cinsiyet eşitliği ilkesini kurumsal düzeyde benimsemek isteyen markalar için analitik bir değerlendirme zemini sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines corporate communication and brand management processes through the lens of gender equality, focusing on how“women-friendly brand”discourse is constructed in social media content and to what extent it is consistent with representations of women. The central assumption of the research is that a brand's sustainable success depends not only on its marketing performance, but also on its ability to develop an equitable and inclusive corporate culture, demonstrate sensitivity to social issues, and support this approach through a consistent communication strategy. The research was conducted based on publicly accessible project communication content produced by five brands selected from award-winning initiatives recognized for their women-friendly discourse. The dataset consists of project-oriented posts and one promotional video for each brand. Krippendorff's content analysis approach was adopted, and the materials were evaluated contextually through a coding scheme developed around the dimensions of representation, language, discourse, visual narration, and discourse–representation consistency. The findings indicate that women-friendly brand discourse is constructed through different thematic frameworks, and that the most significant distinction among brands emerges in the degree of consistency between discourse and representation. While the discourse is framed in a more sustainable and convincing manner in content supported by projects focused on women's employment, entrepreneurship, and structural transformation, superficiality and consistency problems become more visible when the discourse remains limited to campaigns or special-day oriented communication. In addition, in some cases, the emphasis on equality and empowerment being supported by limited representations points to risks discussed in the literature as“pinkwashing”(or the“femvertising trap”). In conclusion, the study demonstrates that being a women-friendly brand is not merely a communicative preference, but a holistic process that requires corporate values, project design, and representation strategies to be addressed together. This research is expected to enhance the corporate communication literature while also providing an analytical framework for brands that aim to institutionalize the principle of gender equality at the corporate level.