Fen Bilgisi öğretmenlerinin yaz tatili öğrenme kayıpları hakkındaki farkındalıklarının tespit edilmesi.
Determining the awareness of science teachers about the summer learning losses
  1. Tez No: 971598
  2. Yazar: ÜMİT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ÜNAL ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, fen bilgisi öğretmenlerinin yaz tatili sürecinde öğrencilerde meydana gelen öğrenme kaybına ilişkin farkındalık düzeyleri incelenmiş; öğretmen görüşleri, öğrenci başarı verileriyle karşılaştırılarak bir değerlendirme yapılmıştır. Yaz tatili öğrenme kaybı, öğrencilerin uzun süreli tatil dönemlerinde önceki öğrenmelerinde gerileme yaşamalarıyla ortaya çıkan ve öğretim sürecinin devamlılığını olumsuz etkileyen önemli bir sorundur. Bu çalışma, söz konusu kaybın fen bilgisi dersindeki yansımalarını hem öğretmen görüşleri hem de öğrenci performansı üzerinden ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmada karma yöntem yaklaşımı benimsenmiştir. Nicel veri toplama sürecinde, öğrencilere yaz tatili öncesinde ve sonrasında aynı başarı testi uygulanmış; bu testler aracılığıyla öğrencilerin bilgi düzeylerindeki değişim ölçülmüştür. Elde edilen test sonuçları, öğrenme kaybının düzeyini sayısal olarak ortaya koymuştur. Nitel veriler ise fen bilgisi öğretmenleriyle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmış, öğretmenlerin yaz tatili öğrenme kaybına yönelik bilgi, gözlem ve deneyimlerine dair veriler elde edilmiştir. Araştırmada, öğretmen farkındalığı yalnızca beyanlara dayalı olarak değil, öğrenci verileriyle desteklenerek alan yazındaki bulgularla karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Öğretmen görüşleriyle öğrenci başarı verileri arasında anlamlı ilişkiler bulunmuş; bazı durumlarda öğretmenlerin öngördüğü öğrenme kayıplarının öğrenci test sonuçlarıyla örtüştüğü, bazı durumlarda ise farkındalık düzeyinin bu kayıpları tam olarak yansıtmadığı gözlemlenmiştir. Bu bağlamda çalışma, fen bilimleri eğitiminde yaz tatili öğrenme kaybını hem öğrenci hem de öğretmen boyutuyla inceleyen bütüncül bir yaklaşım sunmakta, öğretmen farkındalığının geliştirilmesi ve öğretim stratejilerinin yeniden yapılandırılması için önemli veriler sağlamaktadır. Elde edilen sonuçların, öğretmen eğitimi programlarının içeriklerinin güncellenmesi, yaz dönemi öğrenme destek programlarının tasarlanması ve eğitim politikalarının bu doğrultuda şekillendirilmesi açısından yol gösterici olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the awareness levels of science teachers regarding summer learning loss experienced by students during the extended school break. Summer learning loss refers to the academic regression students may face due to a lack of structured learning during long vacation periods, potentially hindering the continuity of instruction. The research aims to explore the reflections of this phenomenon within the context of science education through both teacher perspectives and student performance data. A mixed-methods research design was employed. In the quantitative phase, students were administered the same achievement test before and after the summer break to measure changes in their knowledge levels. These test results provided concrete evidence of learning loss. In the qualitative phase, semi-structured interviews were conducted with science teachers to gather detailed insights into their awareness, observations, and experiences related to the issue. One of the distinctive aspects of this study is its comparative analysis of teacher awareness with actual student performance and existing literature. While some teachers' predictions aligned with student test outcomes, discrepancies were also observed, indicating varying levels of awareness. This study offers a holistic approach to understanding summer learning loss in science education by examining both student outcomes and teacher insights. The findings highlight the need to enhance teacher awareness and inform the design of instructional strategies, summer learning support programs, and education policies aimed at minimizing learning loss and promoting long-term academic success.