Kedi ve köpeklerde antimikrobiyal kullanımının izlenmesi
Monitoring of antimicrobial usage in cats and dogs
  1. Tez No: 1001943
  2. Yazar: AZIZAHAN TURSUNOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Farmakoloji ve Toksikolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Bilim Dalı
Özet
Antimikrobiyal direnç (AMR), günümüzde insan, hayvan ve çevre sağlığını birlikte tehdit eden en önemli küresel halk sağlığı sorunlarından biri olarak kabul edilmektedir. Antibiyotiklerin uygunsuz, gereksiz ve kontrolsüz kullanımı, dirençli mikroorganizmaların seçilimini hızlandırmakta, mevcut tedavi seçeneklerini sınırlamakta ve sağlık sistemleri üzerinde ciddi bir yük oluşturmaktadır. Evcil hayvanların insanlarla yakın temas hâlinde yaşamaları, kedi ve köpeklerde kullanılan antimikrobiyal ajanların insan sağlığı ve çevre ile ilişkili etkilerini daha da önemli hâle getirmektedir. Bu nedenle küçük hayvan hekimliğinde antimikrobiyal kullanımının izlenmesi ve değerlendirilmesi, Tek Sağlık (One Health) yaklaşımı kapsamında stratejik bir gereklilik olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışma, Bursa Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi Küçük Hayvan Kliniği'nde Temmuz-Aralık 2025 tarihleri arasında tedavi edilen kedi ve köpek olgularında antimikrobiyal kullanımının retrospektif olarak değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Çalışmaya toplam 210 olgu dâhil edilmiş ve klinik kayıtlar demografik özellikler, sistemik tanılar, kullanılan antimikrobiyal ajanlar, uygulama yolları, dozlar ve tedavi süreleri açısından incelenmiştir. Antimikrobiyal kullanımının değerlendirilmesinde reçeteleme frekansları, ilaç sınıfları, EMA/AMEG kategorileri, DU90 analizi ve reçete çeşitliliği (Prescription Diversity, PD) gibi farmakoepidemiyolojik göstergeler kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, antimikrobiyal reçeteleme kararlarının ağırlıklı olarak üriner sistem, dermatolojik ve solunum sistemi hastalıklarında yoğunlaştığını göstermektedir. Reçetelerin sınırlı sayıdaki geniş spektrumlu antimikrobiyal ajanlar üzerinde toplanması, ampirik tedavi yaklaşımlarının yaygınlığını ortaya koymaktadır. Özellikle EMA/AMEG sınıflandırmasında B kategorisinde (kısıtlı) yer alan antimikrobiyallerin yüksek oranda kullanılması, antimikrobiyal direnç gelişimi açısından dikkat çekici bir risk alanına işaret etmektedir. Sonuç olarak bu çalışma, küçük hayvan hekimliğinde antimikrobiyal kullanım eğilimlerini bütüncül bir yaklaşımla ortaya koyarak rasyonel antimikrobiyal kullanımın geliştirilmesine yönelik bilimsel bir temel sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Antimicrobial resistance (AMR) is currently recognized as one of the most significant global public health threats affecting human, animal, and environmental health simultaneously. The inappropriate, unnecessary, and uncontrolled use of antibiotics accelerates the selection of resistant microorganisms, limits available treatment options, and imposes a substantial burden on healthcare systems. The close contact between humans and companion animals further increases the importance of antimicrobial use in cats and dogs due to its potential implications for human health and the environment. Therefore, monitoring and evaluating antimicrobial use in small animal veterinary medicine has emerged as a strategic necessity within the framework of the One Health approach. This study aimed to retrospectively evaluate antimicrobial use in cats and dogs treated at the Small Animal Clinic of Bursa Uludağ University Faculty of Veterinary Medicine between July and December 2025. A total of 210 cases were included in the study, and clinical records were examined in detail with respect to demographic characteristics, systemic diagnoses, prescribed antimicrobial agents, routes of administration, dosages, and treatment durations. Antimicrobial use was assessed using pharmacoepidemiological indicators, including prescription frequencies, antimicrobial classes, EMA/AMEG categories, DU90 analysis, and prescription diversity (PD). The findings indicated that antimicrobial prescribing decisions were predominantly concentrated on urinary tract, dermatological, and respiratory system diseases. The concentration of prescriptions on a limited number of broad-spectrum antimicrobial agents highlights the widespread use of empirical treatment approaches. In particular, the high utilization of antimicrobials classified under Category B (“Restrict”) in the EMA/AMEG classification, which are critically important in human medicine, represents a noteworthy risk factor for the development of antimicrobial resistance. In conclusion, this study provides a comprehensive evaluation of antimicrobial use patterns in a university-based small animal clinic and offers a scientific basis for improving rational antimicrobial use and supporting the implementation of antimicrobial stewardship programs in veterinary practice.