Torakotomi uygulanan hastalarda ultrason eşliğinde bilateral erektör spina plan bloğu ile torakal epidural analjezi yöntemlerinin etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of ultrasound-guided bilateral erector spina plane block and thoracic epidural analgesia methods in patients undergoing thoracotomy
- Tez No: 1002038
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVTAP HEKİMOĞLU ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Torakotomi sonrası ortaya çıkan şiddetli ağrının etkin biçimde kontrolü, solunum komplikasyonlarının önlenmesi ve hasta konforunun artırılması açısından kritik önem taşımaktadır. Bu prospektif, randomize, üç kollu çalışmada ultrason eşliğinde Bilateral Erektör Spina Plan Bloğu ile Torakal Epidural Analjezi yöntemlerinin intravenöz opioid temelli standart bakıma kıyasla analjezik etkinlikleri değerlendirilmektedir. Amerikan Anesteziyologlar Derneği Fiziksel Durum Sınıflandırma Sistemi I–II sınıfında, 18-80 yaş aralığındaki 72 hasta blok randomizasyonu ile eşit olarak Torakal Epidural Analjezi, Bilateral Erektör Spina Plan Bloğu veya Kontrol grubuna atanmıştır. Girişimler cerrahi bitiminde, hasta uyandırılmadan uygulanmıştır. Ağrı şiddeti 1., 2., 4., 6., 12. ve 24. saatlerde istirahatte Görsel Analog Skala ile ölçülmüş; ek analjezik gereksinimi, ilk narkotik analjezik başlama zamanı, toplam tramadol dozu, Modifiye Aldrete Skoru dokuza ulaşma süresi, hasta memnuniyeti, hastanede kalış süresi, yoğun bakımda kalış ve taburculuk süreleri kaydedilmiştir. Ağrı skoru değerleri bakımında 2. ve 4. saatlerde gruplar arasında anlamlı farklılık gösrülmüş, Kontrol grubunun skorlarının Torakal Epidural Analjezi ve Erektör Spina Plan Bloğuna göre daha yüksek olduğu bulunmuştur (p<0,05). İlk narkotik analjezik gereksinimi Torakal Epidural Analjezi grubunda gecikmiş, toplam Tramadol tüketimi ise Kontrol grubunda belirgin şekilde daha yüksek saptanmıştır (p<0,001). Hasta memnuniyeti Torakal Epidural Analjezi grubunda en iyi, Bilateral Erektör Spina Plan Bloğu grubunda ise tatmin edici, Kontrol grubunda ise en düşük düzeyde raporlanmıştır (p<0,001). Modifiye Aldrete Skoru dokuza ulaşma süresi, hastanede yatış gün sayısı, yoğun bakım yatış ve taburculuk süreleri bakımından gruplar arasında istatistiksel fark izlenmemiştir. Sonuç olarak, Bilateral Erektör Spina Plan Bloğu torakotomi sonrasında Torakal Epidural Analjezi kadar etkili analjezi sağlamakta, teknik kolaylık ve kanama, hipotansiyon gibi potansiyel risklerin yokluğu nedeniyle Torakal Epidural Analjeziya güvenilir bir alternatif oluşturmaktadır; her iki rejyonel yöntem de sistemik opioid temelli yaklaşıma üstün görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Effective control of severe pain following thoracotomy is of critical importance for preventing respiratory complications and improving patient comfort. This prospective, randomized, three-arm study aimed to evaluate the analgesic efficacy of ultrasound-guided bilateral Erector Spinae Plane Block and Thoracic Epidural Analgesia compared with standard intravenous opioid-based care. A total of 72 patients aged 18–80 years with ASA physical status I–II were randomly allocated by block randomization into three equal groups: Thoracic Epidural Analgesia, Bilateral Erector Spinae Plane Block, or Control. Regional analgesic interventions were performed at the end of surgery before the patients were awakened. Pain intensity was assessed at rest using the Visual Analog Scale at the postoperative 1st, 2nd, 4th, 6th, 12th, and 24th hours. In addition, the need for rescue analgesia, time to first opioid requirement, total tramadol consumption, time to reach a Modified Aldrete Score of 9, patient satisfaction, length of hospital stay, and intensive care unit stay and discharge times were recorded. A significant difference in pain scores was observed between the groups at the 2nd and 4th postoperative hours, with higher scores in the control group compared with the Thoracic Epidural Analgesia and Erector Spinae Plane Block groups (p<0.05). The time to first opioid requirement was longer in the Thoracic Epidural Analgesia group, whereas total tramadol consumption was significantly higher in the control group (p<0,001). Patient satisfaction was highest in the Thoracic Epidural Analgesia group, satisfactory in the Bilateral Erector Spinae Plane Block group, and lowest in the control group (p<0,001). No statistically significant differences were observed among the groups regarding the time to reach a Modified Aldrete Score of 9, length of hospital stay, or intensive care unit stay and discharge times. In conclusion, the Bilateral Erector Spinae Plane Block provides analgesia comparable to Thoracic Epidural Analgesia following thoracotomy. Due to its technical simplicity and the absence of potential risks such as hypotension and bleeding, it may represent a reliable alternative to Thoracic Epidural Analgesia. Furthermore, both regional analgesic techniques appear to be superior to systemic opioid-based analgesia.