Gençlerde problemli internet kullanımı ve bilgi güvenliği farkındalık düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirmesi
Evaluation of the relationship between problematic internet use and information security awareness levels among youth
  1. Tez No: 1002107
  2. Yazar: VELİ FURKAN ÇAMALAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın, lise öğrencilerinin problemli internet kullanımı ile bilgi güvenliği farkındalık düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek ve söz konusu değişkenlerin cinsiyet, sınıf düzeyi, gelir durumu ve günlük internet kullanım süresi gibi çeşitli demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemeyi amaçlamaktadır. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeline göre desenlenen araştırmanın örneklemini, Adana ili Yüreğir ilçesindeki liselerde öğrenim gören ve çok aşamalı örnekleme yöntemiyle belirlenen 486 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Problemli İnternet Kullanımı Ölçeği ve Bilgi Güvenliği Farkındalık Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde betimsel istatistikler, t-testi, varyans analizi (ANOVA), korelasyon ve çoklu regresyon analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, katılımcıların problemli internet kullanımı ve bilgi güvenliği farkındalıklarının genel olarak orta düzeyde olduğu saptanmıştır. Cinsiyet değişkenine göre ölçek puanlarında anlamlı bir farklılık bulunmazken; üst sınıf düzeylerinde ve yüksek gelir gruplarında bilgi güvenliği farkındalığının anlamlı düzeyde arttığı tespit edilmiştir. Araştırmanın ana problemi kapsamında, problemli internet kullanımı ile bilgi güvenliği farkındalığı arasında zayıf düzeyde pozitif yönlü bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Regresyon analizi sonuçları, Bilgi Güvenliği Farkındalığı Ölçeği kişisel verilerin korunması alt boyutunun problemli kullanımı yordamada etkili olduğunu göstermiştir. Çalışmanın sonucunda, yoğun internet kullanımıyla artan risk maruziyetinin bilişsel düzeyde zorunlu bir farkındalık geliştirdiği, ancak bu durumun riskli ve problemli kullanım davranışlarını değiştirmede yetersiz kaldığı, farkındalık ile davranış arasında bir kopukluk olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to examine the relationship between problematic internet use and information security awareness levels among high school students, while also investigating whether these variables differ according to demographic characteristics such as gender, grade level, income status, and daily internet usage duration. Designed within the framework of the relational screening model, a quantitative research method, the study's sample comprises 486 high school students attending schools in the Yüreğir district of Adana, selected using a multi-stage sampling method. Data were collected using a Personal Information Form, the Problematic Internet Use Scale, and the Information Security Awareness Scale. Descriptive statistics, t-tests, analysis of variance (ANOVA), correlation, and multiple regression analyses were utilized to analyze the obtained data. The findings indicate that the participants' levels of problematic internet use and information security awareness are generally at a moderate level. While no significant difference was observed in scale scores based on gender, it was determined that information security awareness significantly increased in higher grade levels and upper-income groups. Within the scope of the study's main problem, a weak positive relationship was identified between problematic internet use and information security awareness. Regression analysis results demonstrated that the dimension of personal data protection, in particular, was effective in predicting problematic use. The study concludes that while increased risk exposure associated with heavy internet use fosters a forced awareness at the cognitive level, this awareness remains insufficient to alter risky and problematic usage behaviors, revealing a disconnection between awareness and behavior.