Temel yeterlilik testi (TYT) matematik sorularının PISA matematik okuryazarlığı düzeylerine göre incelenmesi
Investigation of basic mathematics proficiency test according to the PISA mathematics literacy levels
- Tez No: 1002141
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM SEVGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Temel Yeterlilik Testi (TYT) matematik sorularının, PISA matematik okuryazarlığı düzeylerine göre incelenmesi amaçlanmıştır. 2018 yılında yürürlüğe giren Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) oturumlarından birisi olan TYT günümüzde halen uygulanmaya devam etmektedir. Nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi tekniği kullanılmıştır. 2018-2025 yılları arasında yapılmış olan TYT matematik soruları detaylı olarak incelenmiştir. Toplamda 319 (bir soru iptal edilmiştir) soru incelenmiştir. Bulgular neticesinde birinci düzeyde iki soru, ikinci düzeyde 66 soru, üçüncü düzeyde 194 soru, dördüncü düzeyde 49 soru ve beşinci düzeyde sekiz soru tespit edilmiştir. Altıncı düzeyde soruya rastlanmamıştır. Soruların büyük çoğunluğu üçüncü düzeye aittir. Bununla birlikte yıllara göre karşılaştırma yapılmıştır. Yıllara göre dağılıma bakıldığında düzeyler arasında doğrusal bir artma ya da azalma söz konusu değildir. İkinci düzeyin en fazla yer aldığı sınav 12 soruyla 2022 yılıdır. Üçüncü düzey 30 soruyla en fazla 2020 yılında ön plana çıkmıştır. Dördüncü düzeye ise en fazla 14 soruyla 2025 yılında yer verilmiştir. Düzey çeşitliliğini ve sınav süresiyle uyumu gözeten bir soru dağılımı ile öğrencilerin süreye bağlı kaygılarının azaltılması ve farklı düzeylerdeki becerilerin kazanımının artırılması yönünde düzenlemeler yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the mathematics questions of the Basic Proficiency Test (TYT) according to the levels of mathematical literacy defined by PISA. The TYT is one of the sessions of the Higher Education Institutions Examination (YKS), which was introduced in 2018 and is still administered today. A document analysis technique, one of the qualitative research methods, was employed in the study. The mathematics questions of the TYT administered between 2018 and 2025 were analyzed in detail. In total, 319 questions were examined, as one question was annulled. The findings revealed that two questions were classified at Level 1, 66 questions at Level 2, 194 questions at Level 3, 49 questions at Level 4, and eight questions at Level 5. No questions corresponding to Level 6 were identified. The majority of the questions belonged to Level 3. In addition, a year-by-year comparison was conducted. The distribution across years indicated that there was no linear increase or decrease among the levels. The examination with the highest number of Level 2 questions was the 2022 test, with 12 questions. Level 3 was most prominent in 2020, with 30 questions, while Level 4 appeared most frequently in 2025, with 14 questions. It is recommended that adjustments be made to the distribution of questions by considering both level diversity and alignment with examination duration, in order to reduce students' time-related anxiety and to enhance the acquisition of skills across different proficiency levels.