Ön-cephe floresans spektroskopisi ile bazı polisiklik aromatik hidrokarbonların (PAH) analizi
Analysis of some polycyclic aromatic hydrocarbons (PAH) by front-face fluorescence spectroscopy
- Tez No: 1002146
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN GEZİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, ön-cephe floresans spektroskopisi (FFFS) tekniğinin polisiklik aromatik hidrokarbonların (PAH) kantitatif analizindeki uygulanabilirliği sistematik olarak araştırılmıştır. Bu kapsamda, inorganik ve organik yapıda dört farklı katı seyrelticinin model floroforların spektroflorimetrik davranışları üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Model florofor olarak antrasen ve naftalin seçilmiş; ayrıca toz karışım ve pres-pelet örnekleme tekniklerinin spektral özelliklere olan etkileri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Florofor türü, katı seyreltici yapısı ve örnekleme tekniği gibi deneysel parametrelerin emisyon spektrumları üzerindeki etkileri ayrıntılı biçimde irdelenmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda, kalibrasyon hassasiyeti, tespit sınırı (LOD) ve kantitatif tayin sınırı (LOQ) gibi analitik performans parametrelerindeki değişimler bütüncül bir yaklaşımla değerlendirilmiştir. Çalışma sonuçları, FFFS tekniğinin PAH bakımından yüksek düzeyde kontamine olmuş numunelerin analizinde etkili bir alternatif yöntem olabileceğini ortaya koymuştur. Bu yönüyle teknik; hızlı, verimli, çevre dostu ve düşük maliyetli bir analiz yöntemi olarak önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the applicability of front-face fluorescence spectroscopy (FFFS) for the quantitative analysis of polycyclic aromatic hydrocarbons (PAHs) was systematically investigated. In this context, the effects of four different solid diluents with inorganic and organic structures on the spectrofluorimetric behavior of the model fluorophores were evaluated. Anthracene and naphthalene were selected as model fluorophores, and the influence of powder mixing and pressed-pellet sampling techniques on the spectral characteristics was comparatively examined. The effects of experimental parameters, including fluorophore type, solid diluent composition, and sampling technique, on the emission spectra were investigated in detail. Based on the experimental data, variations in analytical performance parameters such as calibration sensitivity, limit of detection (LOD), and limit of quantification (LOQ) were assessed using a holistic approach. The results demonstrated that the FFFS technique can serve as an effective alternative method for the analysis of samples highly contaminated with PAHs. Accordingly, FFFS is proposed as a rapid, efficient, environmentally friendly, and cost-effective analytical technique.