The impact of fuel price fluctuations on sea freight costs: A case study of Ambarlı Port
Yakıt fiyat dalgalanmalarının deniz taşımacılığı maliyetlerine etkisi: Ambarlı Limanı örnek çalışması
- Tez No: 1002147
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM DEMİRÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Türkiye'de denizcilik sektöründe 2014–2024 yılları arasında gözlenen dalgalanmaların deniz taşımacılığı maliyetleri üzerindeki etkilerini incelemektedir. Çalışma, tanımlayıcı nitelikteki kantitatif bir yaklaşım benimseyerek yakıt fiyatları, navlun oranları, döviz kurları, kargo hacimleri, liman verimliliği ve gemi kullanım oranları gibi tarihsel verileri; çoklu regresyon ve VAR modellerine dayalı ekonometrik analizler ile Ambarlı Limanı vaka çalışması üzerinden değerlendirmektedir. Bu çalışmanın amacı, yakıt volatilitesinin doğrudan ve gecikmeli etkilerini ile maliyet aktarım hipotezlerini test etmek; Türkiye'deki denizcilik sektörünün rekabet gücünü artırmaya yönelik olarak maliyet yönetimi, sürdürülebilirlik ve politika müdahalelerine katkı sunabilecek bulguları veri işleme, görselleştirme ve model simülasyonları aracılığıyla ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the impacts of fluctuations in fuel costs on sea freight costs in the Turkish shipping industry in the period 2014-2024. It is research founded on descriptive quantitative study analyzing past data on fuel prices, freight rates, exchange rates, cargo, port efficiency and ship utilization with the help of econometric models (Multi regression and VAR) and a case study of Ambarli Port. One suggests to quantify the direct costs, as well as the lagged effects of the fuel volatility, hypothesis testing of the cost pass-through and to provide recommendations on cost management, sustainability and cost policy interventions in order to enhance the competitiveness of the shipping industry in Turkey. DATA Processing and Visualization and Model simulation is another area of MATLAB applications and another area is to guarantee a sound analysis.