Hemşirelikte İş Bölünmelerinin İlaç Uygulamalarında Hasta Güvenliği Kültürüne Etkisi
The effect of work interruption in nursing on the culture of patient safety in medication application
- Tez No: 1002284
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MANAR ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma hemşirelikte iş bölünmelerinin ilaç uygulamalarında hasta güvenliği kültürüne etkisinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı tipte yapıldı.Trakya Üniversitesi Hastanesi'nde Yatan Hasta Klinikleri, Yoğun Bakım ve Acil Servis'te hemşire ünvanı ile çalışan ve araştırmaya katılmaya gönüllü 356 hemşire ile 05.06.2025 – 15.06.2025 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Veriler“Kişisel özellikler formu'', ”Hemşirelikte İşin Bölünmesi Ölçeği'' ve "İlaç Uygulamalarında Hasta Güvenliği Kültürü Ölçeği'' kullanılarak toplanmıştır.Hemşirelikte iş bölünmesi ölçeği için ortalama değer (41,19±12,97) olarak hesaplanmıştır. Hemşirelikte iş bölünmesi ölçeğinin alt boyutlarından insana ait ortalama değer (18,69±7,99), çevreye ait ortalama değer (22,50±6,71) olarak görülmüştür. İlaç uygulamalarında hasta güvenliği kültürü ölçeği için ortalama değer (80,82±11,18) olarak hesaplanmıştır. İlaç uygulamalarında hasta güvenliği kültürü ölçeğinin alt boyutlarından öneme ait ortalama değer (38,19±5,73), önleme ait ortalama değer (31,90±4,82), özveriye ait ortalama değer ise (10,73±5,99) olarak belirlenmiştir. Katılımcıların cinsiyet tanıtıcı değişkenine göre ilaç uygulamalarında hasta güvenliği kültürü toplam puanında ve bu ölçeğin önlem alt boyut puanında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır (p<0,05). Buna göre, kadın hemşirelerin hasta güvenliği kültürü toplam puanı ve önlem alt boyut puanında erkek hemşirelerin puanlarına göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Hemşirelikte İş Bölünmesi ile İlaç Uygulamalarında Hasta Güvenliği Kültürü ölçek toplam puanları arasında negatif yönlü, zayıf korelasyon (r=-0,116, p=0,029); İlaç Uygulamalarında Hasta Güvenliği Kültürü ölçek toplam puanları ile insan alt boyutu arasında negatif yönlü, zayıf korelasyon (r=-0,148, p=0,005); önem alt boyutu ile insan alt boyutu arasında negatif yönlü, zayıf korelasyon (r=-0,105, p=0,047); önlem alt boyutu ile insan alt boyutu arasında yine negatif yönlü, zayıf korelasyon (r=-0,126, p=0,017) olduğu görülmüştür. Hemşirelikte iş bölünmelerinin ilaç uygulamalarında hasta güvenliği kültürünün %4,1'ini açıkladığı bulundu (R²=0,041).Hemşirelikte iş bölünmelerinin ilaç uygulamalarında hasta güvenliği kültürünü etkilediği sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to examine the impact of work interruptions in nursing on the culture of patient safety during medication administration.This study was conducted between June 5 and June 15 2025 with 356 volunteer nurses working in inpatient clinics, intensive care units and emergency department of Trakya University Hospital who volunteered to participate. Data were collected using the“Personal Information Form”,“Nursing Work Interruption Scale”and“Culture of Patient Safety in Medication Administration Scale”.The mean score for the“Nursing Work Interruption Scale”was calculated as (41.19±12.97). Among its subdimensions the mean score for the human subdimension was 18.69(±7.99) while the mean score for the environment subdimension was (22.50±6.71). The average score for the“Culture of Patient Safety in Medication Administration Scale”was found to be (80.82±11.18). Regarding its subdimensions, the mean scores were (38.19±5.73) for importance, (31.90±4.82) for prevention and (10.73±5.99) for dedication. A statistically significant difference was found in the total score of the“Culture of Patient Safety in Medication Administration Scale”and in the prevention subdimension score according to the gender of the participants (p<0.05). Specifically the female nurses had higher total scores and prevention subdimension scores compared to the male nurses. There was a weak, negative correlation between the total scores of the“Nursing Work Interruption Scale”and“Culture of Patient Safety in Medication Administration Scale”(r=−0.116, p=0.029). Additionally, weak, negative correlations were observed between the human subdimension of“Nursing Work Interruption Scale”and the following: The total score of“Culture of Patient Safety in Medication Administration Scale”(r=−0.148, p=0.005), The importance subdimension (r=−0.105, p=0.047), The prevention subdimension (r=−0.126, p=0.017). It was found that work interruptions in nursing explained 4.1% of the patient safety culture in medication administration (R²=0,041).It was concluded that work interruptions in nursing have an impact on the culture of patient safety during medication administration.