İl meclisleri ve ilçe meclisleri (1992-2001)
City council and town guncil (1992-2001)
  1. Tez No: 100245
  2. Yazar: SELAHATTİN ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OĞUZ ONARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
ÖZET Ateş, Selahattin.“İl Meclisleri ve İlçe Meclisleri”Yüksek Lisans Tezi, (Danışman: Prof. Dr. Oğuz Onaran), XIV + 213 s. Elinizdeki araştırmanın konusu, on yıldır bir biçimde devam eden İl Meclisleri ve İlçe Meclislerinin içinde bulunduğu durumu bütün boyutları ile değerlendirmek ve son yıllarda kamu hizmetinde yapılması düşünülen reform ve yeniden yapılanma çerçevesinde, İl Meclisleri ve İlçe Meclislerinin bir yandan yapısını ve işlevlerini, diğer taraftan da geleceğini sorgulamaktır. Türk Kamu Yönetiminin değişik bir parçasını oluşturan söz konusu meclislerin, genel yönetim ve yerel yönetimle olan ilişkileri de araştırmamızın diğer bir parçasını oluşturmaktadır. Bu araştırmanın sonuçlan, genelde kamu yönetimi reformu, özelde de yerel yönetimlerin demokratik ve katılımcı olarak yeniden yapılandırılması çalışmalarında önemli ipuçları verecektir.“Genel olarak yönetim”ve“Türkiye'nin yönetim sistemi”bağlamında irdelenen“İl Meclisleri ve İlçe Meclislerinin kuruluş gerekçeleri, biçimi, çalışma prensipleri, hukuki niteliği ve genelge ile ortaya çıkan hukuki sorunlar ile söz konusu meclislerin yerine ikamet edilmeye çalışılan ”Ekonomik Kurullar“ incelenmiştir. Meclislerin yapısı ve niteliklerine ilişkin yapılan alan çalışması ile meclislerin işlevlerini belirleyebilmek için aldığı kararlar ve bu kararların izlenmesi, iç işleyiş ve devam durumları gibi konulan içeren belge, tutanaklar irdelenerek ”İl ve İlçe Meclislerinin durumu tüm açıklığı ile ortaya konmuştur. Yıllara göre değişik il ve ilçe meclislerinin toplam toplantı sayılarının sürekli azalması da söz konusu birimlerin işlevlerinin çok azaldığını göstermektedir. Türk Kamu Yönetiminde, katılımcı demokrasinin gereklerine yanıt veren, hizmette yerellik ilkesine bağlı, gelire ve kaynak gelişmesi sağlayan, işbirliği ve eşgüdümü temin edici, küçük ve etkili kamu yönetimi anlayışına uygun bir değişim zorunludur. 163
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ateş, Selahattin.“City Council and Tawn Council”Ms Degree Thesis, (Super Advisor; Prof. Dr. Oğuz Onaran), XIV+213 s. The theme of this thesis is“City and Town Councils”which has been argued as an important subject in Turkey for years. Although it has been claimed that these councils give the local government the opportunity of open society, it is not so. For an open society, an effective public service and. a democratic public participation, these councils are not enough. Another decentralization and city Local Government Model is needed. In fact this research is not only on“city and town councils”but also on“Decentralization and Local Councils”which required new reorganization on Turkish Public Administration, Local and Central Government. 164 T*«BH«H1B Manı