Çok kriterli karar verme yöntemi ile zincir marketlere mağaza müdürü seçmek: LOPCOW tabanlı ARLON ile bir araştırma
Selecting store managers for chain markets using multi-criteria decision-making method: A research based on LOPCOW based ARLON
- Tez No: 1002511
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ ARMUTCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, zincir marketlerde mağaza müdürü seçim sürecinde Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemlerinin etkinliğini ortaya koyarak, geleneksel yönetici seçiminin bilimsel ve sistematik bir temele dayalı olarak ortaya koymaktır. Bu kapsamda araştırma, yalnızca teorik bir çerçeve sunmakla kalmayıp, yöntemlerin saha koşullarında uygulanabilirliğini analiz etmektedir. Uygulama alanı olarak gelişmekte olan bir bölge örneği niteliğindeki Iğdır ili seçilmiştir. Çalışmada yöntemsel yaklaşım olarak kriter ağırlıklandırmada LOPCOW ve adayların sıralanmasında ise ARLON yöntemi kullanılmıştır. İnsan Kaynakları Müdürü, Bölge Müdürü ile Satış ve Pazarlama Müdürü pozisyonlarında görev yapan karar vericiler tarafından, liderlik, yabancı dil bilgisi, maliyet, referans, yaş ve cinsiyet, eğitim seviyesi gibi nitel ve nicel toplam 15 kriter doğrultusunda dört aday değerlendirilmiştir. LOPCOW sonuçlarına göre en yüksek ağırlığa sahip kriterler yaş ve cinsiyet, yabancı dil bilgisi ve referans olurken, en düşük ağırlık liderlik ve eğitim seviyesi kriterlerinde görülmüştür. ARLON'un ikili normalizasyon süreci sonucunda üçüncü ve dördüncü adaylar en yüksek performans skorlarına ulaşmıştır. Bulgular, ÇKKV temelli yaklaşımların yönetici seçiminde nesnelliği artırdığını ve karar vericilere sistematik bir değerlendirme imkânı sunduğunu göstermektedir. Ayrıca yöntemlerin düşük maliyetli ve uygulanabilir olması, yerel işletmelerde karar süreçlerinin geliştirilmesine katkı sağlamaktadır. Bununla birlikte çalışma hem ÇKKV literatürüne hem de perakende sektöründeki yönetici seçimi uygulamalarına teorik ve pratik katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to demonstrate the effectiveness of Multi-Criteria Decision Making (MCDM) methods in the store manager selection process in chain stores, thereby establishing traditional manager selection on a scientific and systematic basis. In this context, the research not only provides a theoretical framework but also analyzes the applicability of the methods in field conditions. The province of Iğdır, which is an example of a developing region, was selected as the application area. The study employed the LOPCOW method for criterion weighting and the ARLON method for ranking candidates. Four candidates were evaluated by decision-makers holding the positions of Human Resources Manager, Regional Manager, and Sales and Marketing Manager based on a total of 15 qualitative and quantitative criteria, including leadership, foreign language proficiency, cost, references, age and gender, and education level. According to LOPCOW results, the criteria with the highest weight are age and gender, foreign language proficiency, and references, while the lowest weight is seen in the leadership and education level criteria. As a result of ARLON's dual normalization process, the third and fourth candidates achieved the highest performance scores. The findings show that CKKV-based approaches increase objectivity in executive selection and provide decision-makers with the opportunity for systematic evaluation. Furthermore, the low cost and applicability of the methods contribute to the improvement of decision-making processes in local businesses. In addition, the study provides theoretical and practical contributions to both the SME literature and managerial selection practices in the retail sector.