Açık kalp ameliyatı sonrası göğüs tüpü olan bireylerde ağrı ve uyku kalitesinin incelenmesi
Examination of pain and sleep quality in individuals with chest tubes after open-heart surgery
- Tez No: 1002552
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırma açık kalp cerrahisi sonrası göğüs tüpü bulunan hastalarda ağrı şiddeti, ağrı felaketleştirme ve uyku kalitesi düzeylerini belirlemek ve göğüs tüpüne ilişkin özellikler ile bu değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla tanımlayıcı bir çalışma gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini bir üniversite hastanesinin kalp damar cerrahi servisinde yatan hastalar, örneklemi ise göğüs tüpü bulunan 112 yetişkin birey oluşturdu. Araştırmada veri toplama aracı olarak Tanımlayıcı Özellikler Formu, Glaskow Koma Skalası (Bilinç Düzeyi), Vizüel Analog Skala (VAS), Ağrı Felaketleştirme Ölçeği (AFÖ) ve Uyku Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon analizi ve basit doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 59,47±9,95 olup VAS ağrı puanı 6,41±1,62, AFÖ toplam puanı 18,75±8,92 ve Uyku Kalitesi Ölçek puanı 32,69±13,65 olarak bulundu. %62,5'inde iki göğüs tüpü olan katılımcıların, %58,9'unda ağrı felaketleştirme düzeyi yüksek, %70,5'inde uyku kalitesi orta düzeydedir. İki göğüs tüpü bulunan hastalarda AFÖ ve VAS puanları anlamlı derecede daha yüksektir (p<0,05). Göğüs tüpüne ilişkin korku, tüpün çıkarılmasından duyulan korku, tüpü görmenin yarattığı kaygı ve tüpün nefes almayı etkileme düzeyi arttıkça ağrı ve ağrı felaketleştirme artmakta; uyku kalitesi ise azalmaktadır. AFÖ ile uyku kalitesi arasında negatif (r=-0.226), AFÖ ile VAS arasında pozitif (r=0.459) ve VAS ile uyku kalitesi arasında negatif bir ilişki saptandı (p<0,05). Açık kalp cerrahisi sonrası göğüs tüplerinin varlığı, hastalarda orta–şiddetli ağrı, artmış ağrı felaketleştirme eğilimi ve uyku kalitesinde bozulma ile ilişkilidir. Postoperatif dönemde ağrı yönetimi ve felaketleştirmeyi azaltmaya yönelik bilişsel-davranışsal yaklaşımların, hastaların uyku kalitesinin iyileştirilmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to determine pain intensity, pain catastrophizing, and sleep quality levels in patients with chest tubes following open-heart surgery, and to examine the relationships between chest tube–related characteristics and these variables. The population of the study consisted of patients hospitalized in the cardiovascular surgery ward of a university hospital, and the sample consisted of 112 adult individuals with a chest tube. Data were collected using the Descriptive Characteristics Form, the Glasgow Coma Scale (GCS), the Visual Analog Scale (VAS), the Pain Catastrophizing Scale (PCS), and the Sleep Quality Scale. In addition to descriptive statistics, independent samples t-tests, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation analysis, and simple linear regression analysis were used to analyze the data.The mean age of the participants was 59.47±9.95 years. The mean VAS pain score was 6.41±1.62, the total PCS score was 18.75±8.92, and the mean sleep quality scale score was 32.69±13.65. Among the participants, 62.5% had two chest tubes, 58.9% had high levels of pain catastrophizing, and 70.5% had moderate sleep quality. Patients with two chest tubes had significantly higher PCS and VAS scores (p<0.05). As fear related to the chest tube, fear of chest tube removal, anxiety caused by seeing the tube, and the extent to which the tube affected breathing increased, pain intensity and pain catastrophizing levels increased, whereas sleep quality decreased. A negative correlation was found between PCS and sleep quality (r = −0.226), a positive correlation between PCS and VAS (r = 0.459), and a negative correlation between VAS and sleep quality (p<0.05).In conclusion, the presence of chest tubes following open-heart surgery is associated with moderate to severe pain, increased pain catastrophizing tendencies, and impaired sleep quality in patients. It is suggested that postoperative pain management, along with cognitive–behavioral approaches aimed at reducing pain catastrophizing, may contribute to improving patients' sleep quality.