Hemşirelerin inkontinans alakalı dermatit farkındalıklarının ve bilgilerinin incelenmesi
Investigation of the awareness and knowledge levels of nurses about incontinence-associated dermatitis
  1. Tez No: 1002743
  2. Yazar: DUYGU TURNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEMAN ŞENTURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
İnkontinans alakalı dermatit (İAD), özellikle uzun süreli bakım gerektiren, üriner,fekal veya her ikisinin birlikte, yatağa bağımlı bireylerde sık görülen bir cilt sorunu olup, önlenmesi ve yönetimi multidisipliner bir yaklaşım gerektirmektedir. Araştırma, 19 Mart – 19 Ağustos 2025 tarihleri arasında İstanbul'daki bir eğitim ve araştırma hastanesinde çalışan hemşirelerin İAD konusundaki bilgi, farkındalık ve uygulama düzeylerini incelemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel tasarımda yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini farklı servis ve yoğun bakım ünitelerinde görev yapan 200 hemşire oluşturmuştur. Veri toplamada Bilgi Formu ve Soru Formu kullanıldı. Verilerin analizinde; Shapiro-Wilk testi, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis testi, Spearman korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Hemşirelerin çalışma süresi ortalaması 4.93±4.64 yıldı ve %81.5'i lisans mezunuydu. Hemşirelerin %61.5'i İAD tanımını daha önce duyduğunu; %84.5'i İAD ile basınç yaralanmaları arasında fark oluğuğnu ifade etmekteydi. Hemşireler İAD ile ilgili soru formundan ortalama 30.04±9.04 puan almıştı. Çalıştıkları birime göre hemşirelerin; genel bilgi ve tanımlamalar (p=0.001), önleme ve tedavi (p=0.001), uygulama ve klinik deneyim (p=0.002), farkındalık ve eğitim ihtiyacı (p=0.002) ile genel toplam puan ortalamaları arasında (p=0.001) istatiksel olarak anlamlı farklılık bulundu. Araştırma sonucunda hemşirelerin İAD'e ilişkin genel farkındalıklarının orta düzeyde olduğu ancak teorik bilginin klinik uygulamaya tam olarak yansıtılamadığı belirlendi. Hemşirelerin eğitim düzeyi, deneyim niteliği, İAD ile karşılaşma durumu, bir protokolü takip etme gibi faktörlerin İAD'e ilişkin farkındalık ve bilgilerini etkilediği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Incontinence-associated dermatitis (IAD) is a common skin condition, particularly among bedridden individuals requiring long-term care who experience urinary incontinence, fecal incontinence, or both. The prevention and management of IAD require a multidisciplinary approach. This study was conducted between March 19 and August 19, 2025, using a descriptive and cross-sectional design to examine the knowledge, awareness and practice levels of nurses regarding IAD in an education and research hospital in Istanbul. The study sample consisted of 200 nurses working in various inpatient wards and intensive care units. Data were collected using an Information Form and a Questionnaire Form. Data analysis included the Shapiro–Wilk test, Mann–Whitney U test, Kruskal–Wallis test and Spearman correlation coefficient. The mean duration of professional experience among the nurses was 4.93 ± 4.64 years, and 81.5% of the participants held a bachelor's degree. While 61.5% of the nurses reported having previously heard of the definition of IAD, 84.5% stated that they were aware of the difference between IAD and pressure injuries. The nurses achieved a mean score of 30.04 ± 9.04 on the IAD questionnaire. Statistically significant differences were found in nurses' scores according to the unit in which they worked for general knowledge and definitions (p=0.001), prevention and treatment (p=0.001), clinical practice and experience (p=0.002), awareness and educational needs (p=0.002) and overall total scores (p=0.001). The results of the study indicated that nurses' overall awareness of IAD was at a moderate level, but that theoretical knowledge was not fully reflected in clinical practice. It was concluded that factors such as educational level, quality of professional experience, frequency of encountering IAD, and adherence to clinical protocols influenced nurses' knowledge and awareness of IAD.