Rekonstrüksiyon yapılan meme kanseri hastalarında hemşire liderliğinde koçluk programının öz bakım gücü ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of nurse-led coaching program on self-care agency and quality of life in reconstructed breast cancer patients
  1. Tez No: 1002904
  2. Yazar: NİHAL YILDIZ EMRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırma rekonstrüksiyon yapılan meme kanseri hastalarında hemşire liderliğinde koçluk programının öz bakım gücü ve yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla yapılan randomize kontrollü deneysel bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemine basit rastgele randomizasyon kullanılarak 58 hasta (30 kontrol, 28 müdahale) alındı. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgiler Formu, Öz Bakım Gücü Ölçeği, EORTC QLQ C30 ve BR42 Yaşam Kalitesi Ölçekleri ve Programa İlişkin Memnuniyet Formu kullanıldı. Müdahale grubundaki hastalara taburculuk günü rutin bilgilendirme ve taburculuk sonrası 12 hafta boyunca çevrimiçi görüntülü görüşme yoluyla ilk 6 hafta haftada bir kez, ikinci 6 hafta süresince iki haftada bir kez olmak üzere toplam 9 hemşire liderliğinde koçluk oturumu yapıldı. Kontrol grubundaki hastalara ise yalnızca taburculuk günü rutin bilgilendirme yapıldı. Veriler hastalar ameliyat sonrası klinikte yatarken araştırma ile ilgili detaylı bilgilendirme yapılmadan önce (ön test) ve taburculuk sonrası 12. haftada (son test) yüz yüze toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde Kolmogorov Smirnov, ki kare, bağımlı ve bağımsız örneklem t testinden yararlanıldı. Araştırma sonucunda kontrol grubundaki hastaların müdahale grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede taburculuk sonrası daha fazla sorun yaşadığı belirlendi. Müdahale grubundaki hastaların taburculuk sonrası 12. haftada öz bakım gücü, EORTC QLQ C30 yaşam kalitesi ölçeği genel sağlık ve fonksiyonel sağlık alt boyutu puanlarının daha yüksek, EORTC QLQ C30 ve BR42 semptom alt boyutu puanlarının ise daha düşük olduğu bulundu (p<0,05). EORTC QLQ BR42 fonksiyonel sağlık alt boyutu puanlarında iki grup arasında anlamlı bir fark bulunamadı (p>0,05). Hastalarla yapılan koçluk görüşmelerinin gündemlerini en çok beden imajı (%24,2) ve psikolojik konular (%20,7) oluşturdu. Müdahale grubundaki hastalar koçluk oturumlarının öz bakım gücü (ortalama 9,39/10) ve yaşam kalitesi (ortalama 9,32/10) düzeylerini artırdığını ve programdan 9,89/10 düzeyinde memnun kaldıklarını bildirdi. Sonuç olarak; rekonstrüksiyon yapılan meme kanseri hastalarında hemşire liderliğinde koçluk programı hastaların öz bakım gücünü ve yaşam kalitesini artırmada etkilidir. Bu doğrultuda hastaların taburculuk sonrası koçluk programları ile desteklenmesi, izlenmesi, hastalara eğitim ve danışmanlık verilmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
This study is a randomized controlled experimental research aimed at determining the effect of a nurse-led coaching program on self-care agency and quality of life in breast cancer patients undergoing reconstruction surgery. The sample consisted of 58 patients (30 control, 28 intervention) selected using simple randomization. Data were collected using a Demographic Information Form, the Self-Care Agency Scale, EORTC QLQ C30 and BR42 Scales, and a Program Satisfaction Form. Patients in the intervention group received routine information on the day of discharge and then, for 12 weeks post-discharge, a total of 9 nurse-led coaching sessions via online video calls: once a week for the first 6 weeks and every two weeks for the second 6 weeks. Patients in the control group received only routine information on the day of discharge. Data were collected in person while patients were hospitalized post-surgery, before detailed information about the study was provided (pre-test) and at 12 weeks post-discharge (post-test). Kolmogorov-Smirnov, chi-square, independent samples t-test were used in the evaluation of the data. The study revealed that patients in the control group experienced statistically significantly more post-discharge problems compared to the intervention group. Patients in the intervention group had higher scores on self-care agency, the EORTC QLQ C30 quality of life scale (general health and functional health subscales), and lower scores on the EORTC QLQ C30 and BR42 symptom subscales at 12 weeks post-discharge (p<0.05). No significant difference was found between the two groups in the EORTC QLQ BR42 functional health subscale scores (p>0.05). The most common topics discussed during coaching sessions were body image (24.2%) and psychological issues (20.7%). Patients in the intervention group reported that coaching sessions increased their self-care agency (average 9.39/10) and quality of life (average 9.32/10) and that they were satisfied with the program at a level of 9.89/10. In conclusion, nurse-led coaching programs are effective in improving self-care agency and quality of life in reconstructed breast cancer patients. Accordingly, it is recommended that patients be supported and monitored through post-discharge coaching programs, and that they receive education and counseling.