İnsan kaynakları etkinliği açısından işgörenlere yönelik halkla ilişkiler faaliyetlerine KKTC konaklama işletmeleri yöneticilerinin bakış açısı
The Opinions of the managers in hospitality establishments of TRNC on the internal public relations form the aspect of increasing human resources effectiveness
  1. Tez No: 100296
  2. Yazar: FATMA ÇAĞLA ÇAM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. LEYLA ŞENTÜRK ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Çalışmanın amacı, işgörenlere yönelik halkla ilişkiler faaliyetlerinde işgören beklentilerinin belirlenmesi, bu beklentilerin karşılanması ve insan kaynakları etkililiğinin arttırılması için uygun ortam yaratılmasında konaklama işletmeleri yöneticilerinin bakış açılarının saptanmasıdır. Bu bağlamda gereken ampirik ölçüm çalışması, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin 3, 4 ve 5 yıldızlı otellerindeki ilgili yöneticilere uygulanan özgün bir anket vasıtasıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın kuramsal kısmında, işgörenlerin maddi ve manevi beklentilerinin işletme yöneticileri tarafından belirlenmesi ve karşılanması yoluyla, işletme amaçlarına ulaşılmada nasıl daha iyi bir etkinliğe kavuşulabileceği sistematik bir yaklaşımla ortaya konulmuştur. Ampirik kısımda ise, işgörenlerin fizyolojik, sosyal, psikolojik, emniyete yönelik ve kendini geliştirme ihtiyaçları ve bunların işletme içerisindeki karşılanma düzeyleri ölçülmüş ve bu doğrultuda ayrıca, işletmelerde işgörenlere yönelik halkla ilişkiler faaliyetlerine başvurulma düzeyi, bilgi akımının yönü ve iletişim araçlarının kullanım düzeyleri belirlenmiştir. Özel sonuçlar üzerinde oldukça ayrıntıya inen bir analiz uygulanmıştır. Genelde ise, yöneticilerin insan kaynakları etkililiğini arttıran faktörlerin önemini bildikleri, fakat buna karşın kendi işletmelerindeki işgören ihtiyaçlarını karşılayacak etkinlikleri yetersiz buldukları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The main purpose of this study is to determine the points of view of hospitality establishment managers on the internal public relations within their hotels from the aspects of employee expectations and their satisfaction, and furthermore in generating suitable environmental conditions to yield higher effectiveness from human resources. The required empirical measurements were obtained by means of a self-constrructed questionnaire, which was administered to the related managers of the 3-, 4- and 5-star hotels of the Turkish Republic of Northern Cyprus. In the theoretical part, the influence of specifying and covering the material and moral expectations of employees upon increasing the effectiveness of them -for the final aim of satisfying the hotel business objectives- was explained by means of a systematic approach. In the empirical part, the physiological, social, psychological, social security and self- actualisation needs of the employees and their compensation within the establishments were measured. In the same context, the information flow directions, and the intensities of implementing information and public relations instruments were also inquired. Singular findings were analysed in detail. In general, it was observed that the hotel managers were quite aware of the importance of factors increasing the effectiveness of human resources; and yet, they evaluated the situation in their hotels to cover the employee needs in this respect rather unsatisfactory.