Liderlik ve liderlik zekası: Uygulamalı bir çalışma
Leadership and leadership intelligence: A case study
  1. Tez No: 100297
  2. Yazar: MEHMET DEVRİM AYDIN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DOĞAN NADİ LEBLEBİCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Liderlik, yönetim biliminin en gizemli, en büyüleyici konularından biridir. Yüzyıllardır doğası tam olarak anlaşılamayan bu olgu, günümüzde özellikle nöroloji, psikoloji ve yönetim bilimi alanındaki son gelişmelerle yeni bir açıklama şansına kavuşmuştur. Özellikle beynin yapısı ve insan zekası baklandaki yeni bulgulardan hareketle bu tezde, liderliğin bütünüyle bir zeka türü olarak incelenebileceği fikri ortaya atılmaktadır. Tezde, bireyin hayattaki başarısında Teknik Zeka (IQ) kadar önemli, aynı zamanda IQ'yu tamamlayan ve güçlendiren bir zeka türü olarak ortaya konulan Duygusal Zeka (EQ) odak noktası yapılmış, EQ teorisi yeni bir yaklaşımla liderlik alanına uyarlanmıştır. Çalışmada, EQ'nun liderliği oluşturan en önemli beceri grubu olduğu savunulmakta ve Liderlik Zekası Modeli (LZM) adı verilen yeni bir model geliştirilmektedir. LZM, tek tek önemli eksiklikleri olduğu bilinen klasik ve modern liderlik teorilerini EQ teorisiyle biraraya getirerek daha somut ve açıklayıcı yeni bir liderlik yaklaşımı yaratmaktadır. Model kapsamında ayrıca özel olarak liderliği temel alan yeni bir EQ ölçeği geliştirilmiş, bu ölçekle araştırma yapılan kurumlarda öncelikle üstün basan, ardından da liderlik tanımlanmaya çalışılmıştır. Liderlik tanımım tek tek örgütlere indirgeyip, öncelikle o örgütteki üstün basan algısının ardından da liderliğin tanımlandığı bu iki aşamalı yaklaşım da literatürde daha önce kullanılmayan farklı bir yöntemi oluşturmaktadır. Halen son derece karmaşık ve tartışmalı olan mevcut liderlik literatürüne bütünüyle yeni bir yöntem, terminoloji ve anlayış getiren LZM, her örgüt için yapılacak ölçek uygulamasının ardından, o örgüte uygun, somut liderlik tanımlarına ulaşılmasını sağlamaktadır. LZM, saptanılan eksikleri ise modeli bir eğitim materyali olarak kullanarak aşmayı hedeflemekte ve bu şekilde yeni liderlerin seçim ve eğitim sürecini basitleştirmeyi amaçlamaktadır. Bu sayede günümüzde kamu ve özel sektörde liderliğin tanımında, lider seçim ve eğitim süreçlerinde yaşanan karmaşanın önemli ölçüde önüne geçilebilecektir.
Özet (Çeviri)
Leadership is one of the most mysterious and most fascinating subjects of the management science. Today, with the latest developments on the neurology, psychology and management fields, this impenetrable mystery has a came to a solution point. By taking the new data into account, especially on the biology of brain and intelligence, in this thesis it is claimed that leadership can be analyzed as an intelligence form. Emotional Intelligence (EQ) which is as important as Technical Intelligence (IQ), was made the focus of attention in the thesis and EQ theory was adapted for the Leadership field. While doing this adaptation, it is claimed that EQ is the most important skill group among those shaping the leadership and a new model called Leadership Intelligence Model (LIM) was developed. LIM has created a new, more explanatory and more concrete leadership approach by synthesizing the classical and modern leadership theories and EQ theory. In the model, a new EQ scale was developed aiming to measure specifically the leadership. With this scale, first the extraordinary success and then the leadership itself are described respectively in the organizational milieu. This two step approach which is limiting leadership description to specific organizations and using the extraordinary success as a base for leadership description is also a different method in the literature. LIM brought a totally new method, terminology and an understanding to the current leadership literature which is still extremely complex and controversial. After the practice of the scale, model provides a leadership description suitable, concrete and specific to each organization. It is possible to overcome the weaknesses that were assessed with the scale by using LIM as a training material and by this way model also serves to simplify the selection and training process of future leaders. It is believed that by making use of LIM, the difficulties experienced in defining leadership and in leadership selection and training processes at the public and private sectors can be eliminated.