Acil servise başvuran pediatrik travma hastalarının demografik ve klinik özelliklerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 1002977
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ÖZPOLAT, UZMAN OĞUZHAN DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş: Pediatrik travma, dünya genelinde çocukluk çağı morbidite ve mortalitesinin en önemli nedenlerinden biri olup, acil servis başvurularının başlıca nedenleri arasında yer almaktadır. Çocuklarda travmanın epidemiyolojik özellikleri; yaş, cinsiyet, travma mekanizması ve çevresel faktörlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu nedenle pediatrik travma olgularının demografik ve klinik özelliklerinin belirlenmesi, hem klinik yönetimin geliştirilmesi hem de koruyucu sağlık politikalarının oluşturulması açısından büyük önem taşımaktadır. Amaç: Bu çalışmada, acil servise başvuran pediatrik travma hastalarının demografik özellikleri, travma mekanizmaları, yaralanma bölgeleri ve klinik sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışma, üçüncü basamak bir sağlık kuruluşunun acil servisinde prospektif olarak yürütülmüştür. Çalışmaya 0–18 yaş arası pediatrik travma hastaları dahil edilmiştir. Hastaların yaş, cinsiyet, başvuru şekli, travma mekanizması, yaralanma bölgeleri, uygulanan tanısal işlemler ve acil servis sonlanımları kaydedilmiştir. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların büyük çoğunluğunu erkeklerin oluşturduğu saptanmıştır. Başvuruların en sık okul çağı ve adölesan dönemde gerçekleştiği saptanmıştır. Travma mekanizmaları incelendiğinde künt travmaların ve özellikle düşmelerin en sık nedenler olduğu belirlenmiştir. Yaralanma bölgeleri açısından baş-boyun bölgesi ve ekstremiteler en sık etkilenen anatomik alanlar olarak bulunmuştur. Hastaların önemli bir kısmının izole travma olgusu olduğu ve çoğunluğunun acil serviste değerlendirme sonrası taburcu edildiği görülmüştür. Travma şiddeti değerlendirmesinde ise olguların büyük bölümünün hafif travma grubunda yer aldığı saptanmıştır. Sonuç: Pediatrik travma olgularının büyük çoğunluğu önlenebilir nedenlere bağlı olarak gelişmekte olup, erken tanı ve uygun yönetim ile başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir. Elde edilen bulgular, pediatrik travmanın epidemiyolojik özelliklerinin anlaşılmasına katkı sağlamakta ve koruyucu sağlık önlemlerinin geliştirilmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Pediatric trauma is one of the leading causes of childhood morbidity and mortality worldwide and is among the most common reasons for emergency department admissions. The epidemiological characteristics of trauma in children vary according to age, gender, mechanism of injury, and environmental factors. Therefore, determining the demographic and clinical characteristics of pediatric trauma cases is of great importance for improving clinical management and developing preventive healthcare policies. Objective: This study aimed to evaluate the demographic characteristics, trauma mechanisms, injury sites, and clinical outcomes of pediatric trauma patients presenting to the emergency department. Methods: This prospective study was conducted in the emergency department of a tertiary care hospital. Pediatric trauma patients aged 0–18 years were included. Data on age, gender, mode of admission, mechanism of injury, injury sites, diagnostic procedures, and emergency department outcomes were recorded. The collected data were analyzed statistically. Results: The majority of patients were male. Admissions were most common in school-age and adolescent groups. The most frequent trauma mechanisms were blunt injuries, particularly falls. Regarding injury sites, the head and neck region and extremities were the most commonly affected anatomical areas. Most patients had isolated injuries and were discharged after evaluation in the emergency department. The majority of cases were classified as mild trauma. Conclusion: Most pediatric trauma cases occur due to preventable causes, and favorable outcomes can be achieved with early diagnosis and appropriate management. The findings contribute to understanding the epidemiological characteristics of pediatric trauma and highlight the need for the development of preventive healthcare measures.