Wolters sınıflaması: Yeni bir pulpitis sınıflama sisteminin incelenmesi
Wolters classification: Evaluation of a novel pulpitis classification system
  1. Tez No: 1003020
  2. Yazar: ÇAĞLA FATMANUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN KAYAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Wolters pulpitis sınıflamasının klinik güvenirliğini ve histopatolojik geçerliğini değerlendirmek ve Amerikan Endodontistler Birliği (American Association of Endodontists, AAE) pulpitis sınıflaması ile olan karşılığını incelemektir. Güvenirlik değerlendirmesi kapsamında pulpitis semptomları taşıyan 140 hasta iki bağımsız gözlemci tarafından klinik ve radyografik olarak değerlendirilerek Wolters ve AAE sınıflamalarına göre tanıları kaydedilmiştir. Geçerlik değerlendirmesi için ise dahil edilen 46 dişin Wolters sınıflamasına göre klinik ve histopatolojik tanıların uyumluluğu incelenmiştir. Wolters sınıflamasının gözlemciler arası uyumu için ağırlıklı κ katsayısı minimum 0,8118 (p < 0,001) ve sınıf içi korelasyon katsayısı (ICC) 0,945 (%95 CI: 0,92–0,96) olarak bulunmuştur. Klinik olarak hafif pulpitis tanısı almış dişlerin histopatolojik karşılığı olarak“hiçten hafife inflamasyon”aralığı kabul edilerek klinik ve histopatolojik tanıların uyumluluğu değerlendirildiğinde ağırlıklı κ katsayısı minimum 0,4004 (p < 0,001) ve ICC değeri 0,623 (%95 CI: 0,319–0,791) olarak bulunmuştur. Wolters sınıflamasındaki başlangıç pulpitis kategorisinin AAE'nin geri dönüşümlü pulpitis kategorisiyle, orta ve şiddetli pulpitis kategorilerinin ise geri dönüşümsüz pulpitis kategorisiyle örtüştüğü görülmüştür. Hafif pulpitis kategorisinin ise geri dönüşümlü veya geri dönüşümsüz pulpitis olmak üzere farklı şekillerde yorumlandığı belirlenmiştir. Bu çalışmanın sınırları dahilinde, Wolters sınıflamasının klinik tutarlılık açısından yüksek düzeyde güvenirlik gösterdiği, ancak histopatolojik geçerliğinin sınırlı olduğu sonucuna varılmıştır. Bu sınıflamanın bilimsel bir sistem olarak kabul edilebilmesi için üzerinde daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the clinical reliability and histopathological validity of the Wolters pulpitis classification and to investigate its correspondence with the pulpitis classification of the American Association of Endodontists (AAE). For the reliability assessment, 140 patients presenting with symptoms of pulpitis were clinically and radiographically examined by two independent observers, and diagnoses were recorded according to the Wolters and AAE classifications. For the validity assessment, the agreement between clinical and histopathological diagnoses of 46 teeth classified according to the Wolters system was evaluated. Interobserver agreement for the Wolters classification demonstrated high reliability, with a minimum weighted κ value of 0.8118 (p < 0.001) and an intraclass correlation coefficient (ICC) of 0.945 (95% CI: 0.92–0.96). When the histological counterpart of clinically diagnosed mild pulpitis was accepted as a range from no inflammation to mild inflammation, the agreement between clinical and histopathological diagnoses yielded a minimum weighted κ value of 0.4004 (p < 0.001) and an ICC of 0.623 (95% CI: 0.319–0.791). The initial pulpitis category of the Wolters classification corresponded to reversible pulpitis in the AAE classification, while the moderate and severe pulpitis categories corresponded to irreversible pulpitis. In contrast, the mild pulpitis category was interpreted variably as either reversible or irreversible pulpitis. Within the limitations of this study, the Wolters classification demonstrated high clinical reliability but limited histopathological validity. Further studies are required for this classification to be accepted as a scientifically robust system.