İşsizlik prekarya ilişkisi ve küresel krizlerin prekaryaya etkisi
Unemployment–precariat relationship and the effects of global crises on the precariat
- Tez No: 1003169
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ OSMAN BALKANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi ve Yönetim Bilim Dalı
Özet
Çalışmada kapitalizmin dönüşümleri ve bu dönüşümlerin emek kesiminde yaptığı değişimler tarihsel bir düzeyde incelenecektir. Kapitalizmin sistem olarak varoluşundan itibaren emek kesiminin yapısı değerlendirilip, neoliberal politikalar sonrasında yaşanan güvencesiz, esnek ve örgütlenme kabiliyetinin azaldığı süreç incelenip, bu değişimlerin iş yaşamı ve demokratikleşme konusunda getirdiği tehditler düşünülecektir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde işsizlik türleri, fordist üretim ve post fordist üretim çalışma yapısının incelenmesi ve prekarya kavramı incelenecektir. İkinci bölümde çalışma yapısına genel anlamda bir bakış yapılacak, nüfusun hangi çalışma alanlarında yoğunlaştığı araştırılacak ve sendikalaşma oranlarıyla bu çalışma alanları arasındaki ilişki incelenecektir. Bunun yanında çalışanların kazandıkları yan haklarının güncel ve geçmişteki durumu tartışılacaktır. Üçüncü bölümde 1929 ve 2008 krizlerinin değerlendirmesi yapılacak ve Covid-19 salgınının etkileri değerlendirilecektir. Küresel krizlerin ve toplumları etkileyen salgınların işsizliğe ve işsizlik türlerinde ne şekilde değişimlere yol açtığının tartışması yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
The evolution of capitalism and the changes brought about by these evolutions in the labor market will be studied historically in this research. It will be determined how the labor market has evolved since capitalism first emerged as a political and economic system, how unstable, adaptable, and unorganized it has become as a result of neoliberal policies, and what dangers these changes in business and democratization pose. The study is divided into three sections. Types of unemployment, the precariat notion, and fordist and post-fordist production job structures will all be covered in the first section. The second section will provide a broad overview of the organizational structure, investigate the work areas where the population is concentrated, and look at the correlation between unionization rates and these work areas. Additionally, the status of the employees' previous and present receipt of fringe benefits will be covered. The final section will assess the 1929 and 2008 crises as well as the consequences of the Covid-19 pandemic. It will be examined how societal issues like global crises and epidemics impact unemployment and changes in unemployment types.