أثر التحول الرقمي على جودة الأداء في المصارف الإسلامية السعودية
Dijital sistemler dönüşümün Suudi İslami bankaların performans kalitesi üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 831574
  2. Yazar: ABDOU REFAEI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASHRAF MOHAMED MOHAMED DAWABA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Çalışma, Suudi Arabistan'daki İslami bankalardaki dijital dönüşüm gerçekliğini belirlemeyi amaçladı. Çalışma ayrıca Suudi İslami bankalarındaki dijital dönüşümün müşterilerine sundukları hizmetlerdeki performans kalitesi üzerindeki etkisini ölçmeyi de amaçladı. Suudi İslami bankalarına yönelik bir anket ve Google Formlar kullanılarak, ilki çalışanlar, diğeri müşteriler için olmak üzere, dijital dönüşüm eksenini ve bankacılık hizmetlerinin kalitesinin gerçeklikten boyutlarını temsil eden 5 ekseni içeren iki anket tasarlandı. Elektronik hizmet kalitesi ölçüm modeli“e-Servqual”kapsamında, önemli bir müşteri ve çalışan örnekleminin verileri toplandı ve Sosyal Bilimler İstatistik Paketi“SPSS”aracılığıyla istatistiksel analiz yapıldıktan sonra, tepki hızı, güvenilirlik, çalışanların verimliliği, güvenilirlik ve güvenlik derecesinde temsil edilen performans kalitesinin farklı boyutları ile dijital dönüşüm arasında doğrudan istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin varlığı ve müşterilerin ve çalışanların genel olarak elektronik hizmetlerin kalitesinden memnun olmaları İncelenen bankalarda dijital dönüşüm uygulamasının ardından. Çalışma, Suudi İslami bankalarının, dijital dönüşüm programlarının uygulamasını kapsamlı konseptinde genişletmek ve bankacılık sektöründeki küresel rekabeti karşılamak için sürekli olarak geliştirmek için planlar geliştirmesi ve müşterilerin elektronik bankacılık konusundaki farkındalığını artırmak için çalışması gerektiğini önerdi. müşteri verilerini güvence altına almak için bir strateji geliştirirken, ihtiyaçlarını karşılamak için bunları doğru şekilde nasıl kullanacakları. Dijital dönüşümün karşı karşıya olduğu ana zorluklardan birini ve merkez bankalarının dijital dünyadaki gelişmelere ayak uydurması, dijital dönüşümde başarıya ulaşmak için geleneksel bankaları rekabet etmeye teşvik etmesi ve desteklemesi ihtiyacını karşılamak için hesaplarını hack'ten korumak.
Özet (Çeviri)
The study aimed to identify the reality of digital transformation in Islamic banks in Saudi Arabia. The study also aimed to measure the impact of digital transformation in Saudi Islamic banks on the quality of performance in their services provided to their clients. A survey of Saudi Islamic banks, and two questionnaires were designed using Google Forms, the first for employees and the other for customers, which included the axis of digital transformation and 5 axes that represent the dimensions of the quality of banking services performance from the reality of the electronic service quality measurement model“e-Servqual”, Data of a significant sample of clients and employees were collected, and after statistical analysis was carried out through the Statistical Package for Social Sciences“SPSS”, The results of the study led to the existence of a direct statistically significant relationship between digital transformation and the different dimensions of performance quality represented in response speed, reliability, efficiency of employees, reliability, and degree of security, and that customers and employees are generally satisfied with the quality of electronic services after the application of digital transformation in the banks under study. The study recommended the need for Saudi Islamic banks to develop plans to expand the application of digital transformation programs in its comprehensive concept, and to constantly develop them to meet the global competition in the banking sector, and work to increase customers' awareness of electronic banking services and how to use them in the right way to meet their needs, while developing a strategy to secure customer data. And protecting their accounts from hacking to meet one of the main challenges facing digital transformation, and the need for central banks to keep pace with developments in the digital world, to encourage and support traditional banks to compete in order to achieve success in digital transformation.