Antakya'da ticari faaliyet gösteren Suriyeli göçmenlere ait işyerlerinin ekonomik sektörlere ve mekânadağılış örüntüsü ve coğrafi analizi
Distribution pattern and geographic analysis of businesses owned by Syrian immigrants operating commercially in Antakya by economic sectors and space
  1. Tez No: 1003349
  2. Yazar: İSA TÜRKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HULUSİ KARAGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
Özet
ANTAKYA'DA TİCARİ FAALİYET GÖSTEREN SURİYELİ GÖÇMENLERE AİT İŞYERLERİNİN EKONOMİK SEKTÖRLERE VE MEKÂNA DAĞILIŞ ÖRÜNTÜSÜ VE COĞRAFİ ANALİZİ İsa TÜRKAN Coğrafya Ana Bilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, 2026 Danışman: Doç. Dr. Hulusi KARAGEL ÖZET Bu tezde, Antakya'da ticari faaliyet gösteren Suriyeli göçmen işletmelerinin ekonomik sektörler içerisindeki dağılımları ve mekânsal örüntüleri incelenmiştir. Çalışmada göçmenlerin girişimcilik deneyimlerine, işgücü piyasasına sağladıkları katkılara ve yerel ekonomiyle olan etkileşimlerine odaklanılmıştır. Araştırmanın temel amacı, Suriyeli göçmenlerin ekonomik hayata katılım biçimlerini ortaya koymak ve bu katılımın Antakya'nın sosyoekonomik yapısına etkilerini değerlendirmektir. Veriler, işveren ve işçilere yönelik hazırlanan anketler aracılığıyla toplanmış, Google Forms platformu üzerinden sayısal verilere dönüştürülmüş ve elde edilen bulgular grafiksel analizlerle değerlendirilmiştir. Bulgulara göre, Suriyeli göçmenler özellikle hizmet sektörü ve perakende ticarette yoğunlaşmış, bunun yanında küçük ölçekli üretim faaliyetlerinde de yer almışlardır. İşletmelerin mekânsal dağılımı incelendiğinde, Suriyelilerin genellikle kendi sosyal ağlarının bulunduğu mahallelerde yoğunlaştıkları görülmüştür. Sonuç olarak, Suriyeli göçmen işletmelerin Antakya ekonomisine canlılık kazandırdığı, istihdam ve tüketim piyasasını canlandırdığı tespit edilmiştir. Ancak kayıt dışı faaliyetler, dil engeli, yasal düzenlemeler ve kültürel uyum sorunları gibi faktörler, göçmenlerin entegrasyon sürecini zorlaştırmaktadır. Bu bağlamda, göçmen işletmelerin hem ekonomik hem de sosyal uyum açısından değerlendirilmesi, yerel politika yapıcılar ve akademik çevreler için önemli bir konudur. ANAHTAR KELİMELER Suriyeli göçmenler, Antakya, ekonomik sektörler, mekânsal dağılım, göçmen girişimciliğ
Özet (Çeviri)
ECONOMIC SECTOR AND LOCATION DISTRIBUTION PATTERN AND GEOGRAPHICAL ANALYSIS OF BUSINESSES OWNED BY SYRIAN IMMIGRANTS OPERATING COMMERCIALLY IN ANTAKYA İsa TÜRKAN Department of Geography, Master's Thesis, 2026 Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Hulusi KARAGEL ABSTRACT This thesis investigates the distribution of Syrian migrant enterprises operating in Antakya across economic sectors and their spatial patterns. The study focuses on the entrepreneurial experiences of Syrian migrants, their contributions to the labor market, and their interactions with the local economy. The main purpose of the research is to reveal the forms of economic participation of Syrian migrants and to evaluate their effects on the socio-economic structure of Antakya. Data were collected through surveys conducted with both employers and employees, transformed into numerical findings via Google Forms, and analyzed using graphical methods. The results indicate that Syrian migrant businesses are mainly concentrated in the service sector and retail trade, while also contributing through small-scale production activities. Spatial analysis shows that most of these enterprises are clustered in neighborhoods where strong social and kinship networks exist. In conclusion, Syrian enterprises have revitalized the economy of Antakya by creating employment opportunities and stimulating the local market. However, challenges such as informality, language barriers, legal obstacles, and cultural differences continue to hinder the integration process. Therefore, the economic activities of migrant businesses should be assessed not only in terms of economic contribution but also within the framework of social integration, making the issue highly relevant for both local policymakers and academic studies. KEY WORDS Syrian migrants, Antakya, economic sectors, spatial distribution, migrant entrepreneurship