Anarşizmin devlet anlayışının tarihsel bağlamdadeğerlendirilmesi: Türkiye yazınında anarşizm (1980-2000)
An assessment of anarchi̇sm's understandi̇ng of the state i̇n hi̇stori̇cal context: Anarchi̇sm Turki̇sh li̇terature (1980-2000)
  1. Tez No: 1003362
  2. Yazar: NURŞEN KOMESLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. EZGİ ÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Anarşizm, başta devlet olmak üzere her türlü otoriteye, yönetime karşı çıkan, bireysel özgürlüğü esas alan ve temin etmeyi amaçlayan bir politik düşüncedir. Anarşist ideoloji Godwin, Bakunin, Kropotkin, Stirner, Rothbard, Proudhon gibi fikir insanlarının düşüncelerinden hareketle 19. yüzyıldan beri kedine alan bulmuş ve kısıtlı bir yayılma göstermiştir. Avrupa'da ortaya çıktığı dönemde henüz Türkiye'de bir hareket alanı bulamayan anarşizm ancak 1980'lerin ortalarında Türkiye'de entelektüel olarak kendi göstermeye başlamıştır. Bu çalışma, Türkiye'de entelektüel düzeyde sınırlılık gösteren anarşist düşüncenin tarihsel gelişimini anlamak adına, erken dönem anarşist yayınların analiz edilmesini amaçlamaktadır. Nitel araştırma yöntemi kullanılarak anarşist dergiler incelenecektir. Sözü edilen dergilerin analizi, Türkiye'de anarşist görüşün nasıl temellendiğini ve koşulları anlamak için oldukça önemlidir. Böylelikle, anarşist teorinin Türkiye'de siyasal ve sosyal dinamiklerine ilişkin bir bakış açısı sunulması hedeflenmektedir. Analiz edilen dergiler, anarşist görüşün Türkiye'de ilk emarelerinin çoğunlukla ahlaki bir temele dayandığını, buna ek olarak sürece siyasal unsurların dâhil olmasıyla birlikte ahlaki ve siyasal unsurlar arasında bir denge tesis edilmeye çalışıldığını göstermektedir. Erken dönem anarşist dergilerde, anarşizmin nasıl tartışmalar etrafında yeni bir yorum geliştirildiğine dair bulgular yer almaktadır. Çalışmada, Türkiye'de anarşizmin ve anarşist yayınların oluşumu, hangi konular etrafında yoğunlaştıkları üzerinde durulacak, anarşizm ideolojisinin temelde devlet anlayışına değinilecek ve anarşizmin Türkiye'de hangi konular üzerine şekillendiği ve neden tam bir varlık gösteremediği açıklanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Anarchism is a political idea that opposes all political authority, particularly the state, based on individual freedom and guarantees. Anarchist ideology has found scope and limited spread since the 19th century, based on the thoughts of people such as Godwin, Bakunin, Kropotkin, Stirner, Rothbard and Proudhon. Anarchism, which had not yet found a field of action in Türkiye when it emerged in Europe, only began to show itself in Türkiye in the 1980s. This study aims to systematically conduct a content analysis of anarchist publications issued in Türkiye to examine the historical progression of anarchism and to evaluate the role of the debates featured in these publications in the development of anarchist thought. Consequently, the objective is to contribute a nuanced perspective regarding the interplay of political and social factors in the development of anarchist theory in Türkiye. The journals under analysis reveal that anarchist ideas initially emerged in Türkiye primarily grounded in morality, and that the integration of political factors led to attempts at balancing moral and political considerations. Early anarchist journals contain findings on how anarchism developed a new interpretation through various debates. This research will explore the formation of anarchism and anarchist publications in Türkiye, highlighting the principal themes they emphasized, discussing the fundamental concerns of anarchist ideology, and aiming to clarify the topics that shaped anarchism within Türkiye.