Bir perakende terapi motivasyonu olarak kişisel nostalji
Personal nostalgia as a motivation for retail therapy
- Tez No: 1003367
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE BİLSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Kişisel nostalji, kişinin yaşanmışlıklarındaki çoğu zaman benzersiz olguları kapsayan bir nostalji türüdür. Her ne kadar nostalji çekiciliği reklamcılar tarafından bilinçli olarak kullanılıp etkisi ölçülebilse de kişisel nostaljinin tamamen bireysel olması dolayısıyla tam anlamıyla değerlendirilmesi yapılamamaktadır. Buna karşın, kişisel nostaljinin kendini gösterdiği durumların incelenmesi, bu anlamda daha geniş bir kavrayışa yardımcı olacaktır. Bahsedilen durumlardan en belirgin olanıysa tüketicileri iyi hissetme motivasyonuyla satın alma noktalarına yönlendiren perakende terapidir. Bu araştırmada, nostaljik amaç gütmeyen ürünlerin tüketicilerce nostaljik sebeplerle satın alınıyor oluşu üzerinden kişisel nostalji bir perakende terapi motivasyonu olarak incelenmiştir. Araştırmada nitel yöntemlerden derinlemesine görüşme tekniği ve tematik analiz kullanılmıştır. Elde edilen veriler; kişisel nostaljinin bir perakende terapi motivasyonu olarak varlığını kanıtlamış, konuyla ilgili alt motivasyonlar bulunduğunu göstermiş ve tüketicilerin bu bağlamdaki iç görülerini sistematik şekilde ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Personal nostalgia is a type of nostalgia that encompasses the often unique phenomena within an individual's lived experiences. Although the appeal of nostalgia can be deliberately utilized by advertisers and its effects measured, the entirely personal nature of personal nostalgia makes it impossible to fully assess. Nevertheless, examining situations in which personal nostalgia manifests can contribute to a broader understanding. One of the most prominent of these situations is retail therapy, which directs consumers to points of purchase motivated by the desire to feel good. In this study, personal nostalgia was examined as a motivation for retail therapy, based on the phenomenon of consumers purchasing products that do not have a nostalgic purpose for nostalgic reasons. The study employed a qualitative method, using in-depth interviews and conducted a thematic analysis. The data obtained confirmed the existence of personal nostalgia as a motivation for retail therapy, revealed related sub-motivations, and systematically highlighted consumers' insights in this context.