Perakende terapi üzerinde; mutluluğun ve materyalizmin etkisi
The impact of happiness and materialism on retail therapy
- Tez No: 932133
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUMRU UYAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Modern toplumda, tüketim kültürünün hızla yayılması ile birlikte, bireylerin mutluluk anlayışı ve materyalist değerleri giderek daha fazla dikkat çekmektedir. Tüketim, bazen duygusal boşlukları doldurma, stresle başa çıkma ya da kendini ödüllendirme biçiminde bir araç haline gelmiştir. Bu durum mutluluk, materyalizm ve perakende terapi arasındaki ilişkiyi derinlemesine incelemeyi gerektirmektedir. Çalışmada mutluk ve materyalizmin tüketicilerin olumsuz ruh hallerinden kurtulmak için gerçekleştirdiği alışveriş biçimi olan perakende terapinin üzerinde nasıl bir rol oynadığını incelemek amaçlanmıştır. Perakende terapi alışverişinin, kişilerin mutluluk arayışı ve materyalizm ile arasındaki ilişkinin tespit edilmesi; tüketicilerin kendilerini tanımaları ve harcamalarını kontrol etmeleri açısından önem teşkil etmektedir. Materyalizmin etkisinin ve mutluluk arayışının terapi amacıyla keyfi harcama ve satın alma davranışını içerebilmesi araştırmanın temelini oluşturmuştur. Kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 403 tüketici ile gerçekleştirilen anket çalışması sonucunda elde edilen veriler kısmi en küçük kareler yapısal eşitlik modeli Smart-PLS ve SPSS programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Tüketicilerin genel mutluluk düzeyi ve materyalizmin perakende terapinin üzerindeki etkisi incelenmiştir. İlgili boyutların perakende terapi alt boyutları olan perakende terapi motivasyonu, pozitif duygu takviyesi, negatif duygu durum azaltma ve perakende alışveriş sonucu değişkenleri üzerinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In modern society, with the rapid spread of consumer culture, individuals' conception of happiness and materialistic values are attracting more and more attention. Consumption has sometimes become a means of filling emotional gaps, coping with stress or self reward. This necessitates an in-depth examination of the relationship between happiness and materialism and retail therapy. The study aims to examine how happiness and materialism play a role in retail therapy, which is a form of shopping that consumers perform to get rid of negative moods. Determining the relationship between retail therapy shopping and people's search for happiness and materialism is essential for consumers to know themselves and control their spending. The fact that the effect of materialism and the search for happiness can include arbitrary spending and purchasing behavior for therapeutic purposes formed the basis of the study. In this context, the effects of materialism and consumers' general happiness levels on retail therapy were investigated within the scope of the study. The data obtained as a result from the survey conducted with 403 consumers selected by convenience sampling method across the country were analyzed using a partial least squares structural equation model Smart-PLS and SPSS program. The effects of consumers' general happiness level and materialism on retail therapy were analysed. It was concluded that the related dimensions were effective on retail therapy motivation, positive mood reinforcement, negative mood reduction and retail shopping outcome variables, which are retail therapy sub-dimensions.