Irak'ta devlet ve toplum düzeyinde ontolojik güvenlik analizi
Ontological security analysis at the state and society levels in Iraq
  1. Tez No: 1003394
  2. Yazar: ŞEYMA KIZILAY ÖZBALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAFER TAYYAR ARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Irak örneğinin derinlemesine bir analizi aracılığıyla devlet kırılganlığı, kimlik çoğulculuğu ve ontolojik güvenlik arasındaki etkileşimi ele almaktadır. Ontolojik güvenlik teorisine dayanarak hem devletin hem de toplumsal alt kimliklerinin, çatışma sonrası ve etno-mezhepsel bir bağlamda, kalıcı belirsizlik ve varoluşsal kaygıyla nasıl başa çıktığını analiz etmektedir. Araştırma üç temel varsayıma dayanmaktadır. İlk olarak, Irak'ta devam eden bir kriz rutini olduğunu ve bunun her biri süregelen istikrarsızlığa karşı alışılmış tepkiler geliştiren, nispeten istikrarlı kimlik grupları ürettiğini savunmaktadır. İkinci olarak, kırılgan, heterojen devletlerin ulusal düzeyde ontolojik güvenlik için çabaladıklarını, ancak bunu parçalanmış toplumlarda ortak bir istikrar duygusuna dönüştürmede genellikle başarısız olduklarını varsaymaktadır. Toplumların ve alt kimliklerin genellikle devletinkinden farklı ontolojik güvenlik önceliklerine sahip olduğu ve bu önceliklerin devlet anlatıları ve ontolojik gündemler tarafından tehdit edilebileceği ileri sürülmektedir. Bu gerilim, devletin kendi ontolojik güvenliğinin peşinde koşmasının, toplumsal bileşenlerinin güvenliğini istemeden istikrarsızlaştırabileceği paradoksal dinamiği yansıtan ontolojik güvenlik çıkmazı kavramı aracılığıyla kavramsallaştırılmaktadır. Üçüncü olarak ise Irak'ın baskın devlet anlatılarının, toplumsal grupların kimlik anlatılarını sistematik olarak marjinalleştirdiğini veya dışladığını ve bunun da tanınma, aidiyet ve karşılıklı güven duygusunda derin bir kopuşa yol açtığını savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the relationship between state fragility, identity pluralism, and ontological security through a comprehensive analysis of the Iraqi case. Grounded in ontological security theory, it investigates how both the state and its sub-identities navigate enduring uncertainty and existential anxiety within a post-conflict, ethnosectarian environment. The study rests on three central assumptions. First, it contends that the persistence of a“crisis routine”in Iraq has given rise to relatively stable identity groups, each developing distinctive patterns of habitual responses to ongoing instability. Second, it assumes that fragile, and heterogeneous states pursue ontological security at the national level but frequently fail to extend this sense of stability to their fragmented societies. It is posited that societies and sub-identities often maintain ontological security priorities that diverge from those of the state, and that these priorities may be compromised by dominant state narratives and ontological agendas. This tension is theorized through the concept of the ontological security impasse, which captures the paradoxical condition in which the state's efforts to secure its own sense of continuity and stability inadvertently undermine the ontological security of its societal constituents. Third, it posits that Iraq's dominant state narratives systematically marginalize or exclude the identity narratives of social groups, resulting in a profound rupture in recognition, belonging, and mutual trust.