Irak ve Türkiye 9. sınıf matematik ders kitaplarının karşılaştırılması: 5-boyutlu analiz
Comparison of 9th grade mathematics textbooks in Iraq and Turkey: 5-dimensional analysis
  1. Tez No: 1003628
  2. Yazar: IBRAHIM AMMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye ve Irak 9. sınıf matematik ders kitaplarının içerik, etkinlik, karmaşıklık düzeyi, cevap formu ve bağlamsal özellik olmak üzere beş boyut bağlamında incelenmesini ve karşılaştırılmasını ele almaktadır. Detaylı ve açıklayıcı bulgulara ulaşmak hedeflendiğinden nitel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Ders kitaplarının örneklerini, alıştırmalarını ve problemlerini analiz etmek ve belirlenen ülkelerin ders kitaplarını karşılaştırmak için durum çalışması tercih edilmiştir. Çalışmada bağlamın araştırılması için doküman inceleme yöntemi kullanılmıştır. Türkiye Millî Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı 9. sınıf matematik ders kitabı ile Irak Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı 9. sınıf matematik ders kitabı kullanılmıştır. Ders kitaplarının incelemesinde örneklerinin, alıştırmalarının ve problemlerinin 5-boyut bağlamında ders kitabı inceleme amacıyla hazırlanmış bir çerçeve ile çalışılmıştır. İncelemeler içerik, etkinlik, karmaşıklık düzeyi, cevap formu ve bağlamsal özellikleri olmak üzere beş boyut olarak yapılmıştır. Boyutlar konusunda ülkelere ve kitaplara göre değişiklik tespit edilmiştir. Türkiye 9.sınıf matematik ders kitabı 927 soru içerirken, ilk boyut içerik bağlamında, yedi temadan oluşmaktadır. Öte yandan Irak 9.sınıf matematik ders kitabı 1,295 soru içerirken, içerik bağlamında 6 üniteden oluşmaktadır. İkinci boyut kapsamında, Türkiye 9. sınıf matematik ders kitaplarında etkinlikler daha çok yorumlama sorularına odaklanırken, Irak 9. sınıf matematik ders kitaplarında etkinlikler ise ağırlıklı olarak işlem ve hesaplama sorularına yönelmektedir. Türkiye ders kitabı karmaşıklık düzeyinde ağırlıklı olarak bağlantı oluşturma ve yansıtıcı düşünme gibi yüksek bilişsel gereklilik sorularının içerdiği tespit edilmiştir. Diğer taraftan Irak 9.sınıf matematik ders kitabı karmaşıklık düzeyi bağlamında büyük çoğunluğunda temel bilgi ve becerileri doğrudan uygulama gibi düşük seviye bilişsel gereklilik sorularının içerdiği belirlenmiştir. Dördüncü boyut cevap formu bağlamında Türkiye 9. sınıf matematik ders kitabı ağırlıklı olarak açık uçlu sorularından oluşurken, Irak 9.sınıf matematik ders kitabı sorularının büyük çoğunluğunda kapalı cevap soruları içerdiği bulunmuştur. Beşinci boyut ise bağlamsal özellik bağlamında Türkiye 9.sınıf matematik ders kitabı soruları daha çok gerçek hayat bağlamından oluşurken, Irak 9.sınıf matematik ders kitabı sorularının büyük çoğunluğu matematiksel bağlam olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın sonunda, matematik öğretim programı hazırlayıcıları ve ileri araştırmalar için bazı önerilerde de bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigations and compares the 9th grade mathematics textbooks of Turkey and Iraq in the context of five dimensions: content, activity, complexity level, answer form and contextual feature. Qualitative research method was preferred since it was aimed to reach detailed and explanatory findings. A case study approach was used to analyze the examples, exercises, and problems in textbooks and to compare the textbooks of the identified countries. Document review method was used to investigate the context in the study. The 9th grade mathematics textbook approved by the Turkish Ministry of National Education and the 9th grade mathematics textbook approved by the Iraqi Ministry of Education were used. In the examination of textbooks, examples, exercises, and problems have been analyzed within a 5-dimensional framework prepared for the purpose of textbook review. The examinations were made in five dimensions as content, activity, complexity level, answer form and contextual features. The dimensions varied according to countries and books. The Turkish 9th grade mathematics textbook contains 927 questions and consists of seven themes in terms of content. On the other hand, the Iraqi ninth-grade mathematics textbook contains 1,295 questions and consists of six units in terms of content. In the second dimension, while activities in Turkish 9th grade mathematics textbooks focus more on interpretation and calculation questions, activities in Iraqi 9th grade mathematics textbooks focus predominantly on operations and calculation questions. It has been determined that Turkish mathematics textbooks contain questions with a high level of cognitive complexity, primarily involving connection-making and reflective thinking. On the other hand, it has been determined that the majority of Iraqi 9th grade mathematics textbooks contain questions with a low level of cognitive complexity, primarily involving the direct application of basic knowledge and skills. In the context of the fourth dimension response form, the Turkish 9th grade mathematics textbook consists mainly of open-ended questions, while the Iraqi 9th grade mathematics textbook was found to contain mostly closed ended questions. The fifth dimension, contextual features, revealed that questions in the Turkish 9th grade mathematics textbook were mostly based on real-life contexts, whereas the majority of questions in the Iraqi 9th grade mathematics textbook were found to be based on mathematical contexts. At the end of the study, some suggestions were also made for mathematics curriculum developers and further research.