Jüvenil idiyopatik artritli çocuklarda yapılandırılmış kor stabilizasyon eğitimi ile exergaming tabanlı kor stabilizasyon eğitiminin etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of structured core stabilization exercise training and exergaming-based core stabilization training in children with juvenile idiopathic arthritis
- Tez No: 1003699
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİME NİLAY ARMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Romatoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Physiotherapy and Rehabilitation, Rheumatology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, Jüvenil İdiyopatik Artrit (JİA) tanılı çocuklarda yapılandırılmış kor stabilizasyon egzersiz programı ile exergaming tabanlı kor stabilizasyon eğitiminin; ağrı, yorgunluk, fonksiyonel kapasite, fiziksel uygunluk, denge ve yürüme parametreleri üzerindeki etkilerini araştırmaktı. Yöntem: Çalışmamıza 8-12 yaş aralığında JİA'lı 30 çocuk dahil edildi. Katılımcılar KorDenge ve SEG-Board olarak iki gruba randomize edildi. KorDenge grubuna yapılandırılmış kor stabilizasyon egzersizleri, SEG-Board grubuna exergaming tabanlı kor stabilizasyon egzersizleri; 12 hafta boyunca haftada 2 gün uygulandı. Katılımcıların ağrı ve yorgunluk düzeyleri her seans sonunda kaydedildi. Olguların fonksiyonel kapasite, fiziksel uygunluk, kas kuvveti, denge ve yürüme parametreleri egzersiz programı öncesinde ve sonrasında; egzersiz memnuniyet düzeyleri ise program sonunda değerlendirildi. Bulgular: Her iki grupta da 24 seans süresince seans sonu ağrı ve yorgunluk düzeyinde zaman içinde anlamlı bir değişim görülmedi (p>0,05). Fonksiyonel kapasite testlerinde iki grupta da anlamlı düzeyde iyileşme elde edilirken, SEG-Board grubunda 30 saniye otur-kalk testindeki gelişim üstündü (p<0,05). Fiziksel uygunluk (mekik, şınav, aerobik kapasite) skorlarında iki grupta da anlamlı iyileşmeler bulundu; SEG-Board grubunda ayrıca esneklik skorlarında gelişim görüldü (p<0,05). Denge skorlarının çoğunluğu her iki grupta benzerdi (p>0,05). Kas kuvveti skorlarında her iki grupta da gelişmeler bulundu, ancak SEG-Board grubunda üst ve alt ekstremite kuvvet skorları gelişimi üstündü (p<0,05). Yürüme skorlarında ise her iki grupta da hafif düzeyde iyileşme gözlendi (p>0,05). Her iki grupta da egzersiz memnuniyeti yüksek düzeydeyken; katılımcıların egzersiz deneyimleri ağrı azalması, fiziksel güçlenme, dayanıklılık, postüral duruş ve fonksiyonel performans olmak üzere beş ana temada sınıflandı. Sonuçlar: Her iki egzersiz programının; fonksiyonel kapasite, gövde, üst ve alt ekstremite kas kuvveti, kassal endurans, aerobik kapasite, yürüme ve denge üzerinde olumlu etkiler sağladığı görüldü. Yapılandırılmış kor stabilizasyon egzersiz programının ağrı ve yorgunluk üzerinde, exergaming tabanlı kor stabilizasyon programının ise kas kuvveti ve kassal endurans üzerindeki etkileri daha belirgindi. Katılımcı deneyimleri ise JİA'da her iki egzersiz programının da çok boyutlu kazanımlar sağladığını ortaya koydu.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the effects of a structured core stabilization exercise program and exergaming-based core stabilization training on pain, fatigue, functional capacity, physical fitness, balance, and gait parameters in children diagnosed with Juvenile Idiopathic Arthritis (JIA). Methods: Thirty children with JIA, aged 8-12 years, were included in the study. Participants were randomized into two groups: KorDenge and SEG-Board. The KorDenge group received structured core stabilization exercises, and the SEG-Board group received exergaming-based core stabilization exercises; both programs were administered 2 days a week for 12 weeks. Participants' pain and fatigue levels were recorded at the end of each session. Functional capacity, physical fitness, muscle strength, balance, and gait parameters were evaluated before and after the exercise program, while exercise satisfaction levels were evaluated at the end of the program. Results: In both groups, no significant change was observed in post-session pain and fatigue levels over time during the 24 sessions (p>0.05). While significant improvements were obtained in functional capacity tests in both groups, the improvement in the 30-second sit-to-stand test was superior in the SEG-Board group (p<0.05). Significant improvements were found in physical fitness (curl-up, push-up, aerobic capacity) scores in both groups; additionally, improvement in flexibility scores was observed in the SEG-Board group (p<0.05). The majority of balance scores were similar in both groups (p>0.05). Improvements were found in muscle strength scores in both groups; however, the improvement in upper and lower extremity strength scores was superior in the SEG-Board group (p<0.05). Slight improvement was observed in gait scores in both groups (p>0.05). While exercise satisfaction was high in both groups, participants' exercise experiences were classified into five main themes: pain reduction, physical strengthening, endurance, postural stance, and functional performance. Conclusion: It was observed that both exercise programs had positive effects on functional capacity, trunk, upper and lower extremity muscle strength, muscular endurance, aerobic capacity, gait, and balance. The effects of the structured core stabilization exercise program on pain and fatigue, and the effects of the exergaming-based core stabilization program on muscle strength and muscular endurance, were more prominent. Participant experiences revealed that both exercise programs provided multidimensional gains in JIA.