Primer aldosteronizmi olan hastalar ile nonfonksiyone adrenal adenomu olan hastaların sarkopeni ve ilişkili parametreler açısından karşılaştırılması
Comparison of sarcopenia and related parameters in primary aldosteronism and nonfunctioning adrenal adenoma
  1. Tez No: 1003744
  2. Yazar: FADİME NUR DEMİRALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM SOYLUK SELÇUKBİRİCİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı
Özet
Giriş: Sarkopeni, jeneralize ve progresif kas kütlesi ve kas kuvveti kaybı ile karakterize bir sendromdur. Primer aldosteronizm (PA)'in sarkopeni ile ilişkisine dair çalışmalar artmakla beraber kas kuvveti ve fiziksel performansın birlikte değerlendirildiği çalışmalar nispeten azdır. Bu çalışmada PA hastalarının sarkopeni açısından değerlendirilmesi ve bulguların nonfonksiyone adrenal adenomu (NFAA) olan ve sağlıklı gruplar ile karşılaştırılması amaçlandı. Materyal ve Yöntem: Çalışmaya PA, NFAA ve sağlıklı olmak üzere her biri 38 katılımcı içeren 3 grup dahil edildi (Toplam katılımcı sayısı=114). Katılımcılara öncelikle SARC-F anketi uygulandı. Kas kuvvetinin değerlendirilmesinde, el kavrama kuvveti ölçümü ve 5-tekrarlı oturkalk testi uygulandı. Kas kütlesi, biyoimpedans analizi (BİA) ve 3. lomber vertebra (L3) düzeyinden geçen kesitlerde psoas kası yüzey alanı ölçülerek değerlendirildi. Fiziksel performans değerlendirmesinde 4 metre yürüme testi ile yürüme hızı hesaplandı ve zamanlı kalk ve yürü (TUG) testi uygulandı. Bulgular: Türk popülasyon referans değerlerine göre el kavrama kuvveti düşüklüğü PA grubunda 6 katılımcıda (%15,8) saptanırken NFAA ve sağlıklı gruplarda el kavrama kuvveti düşüklüğü saptanmadı (her iki grupta 0/38; %0,0). PA grubunda düşük el kavrama kuvveti oranı NFAA'ya göre anlamlı olarak daha yüksekti (p=0,025). El kavrama kuvveti PA grubunda, NFAA (p=0,033) ve sağlıklı gruba (p=0,021) göre daha düşüktü (p=0,012). Beş tekrarlı otur– kalk testi, PA grubunda NFAA ile benzerken (p=0,061) sağlıklı gruba göre daha uzundu (p=0,005). SMMI-boy; NFAA grubunda, PA (p=0,005) ve sağlıklı gruba (p=0,048) göre daha düşüktü. Sonuç: Gruplar arasında kas kuvveti ölçümlerinde anlamlı fark saptanmış olup PA grubunda kas fonksiyonunun etkilenebileceği görülmüştür. PA'nın sarkopeni ile ilişkisini daha net ortaya koymak için daha büyük örneklemli ve uzun dönem izlemi içeren çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Background: Sarcopenia is a syndrome characterized by generalized and progressive loss of muscle mass and muscle strength. Although studies investigating the association between primary aldosteronism (PA) and sarcopenia have been increasing, studies jointly evaluating muscle strength and physical performance remain relatively limited. Therefore, this study aimed to assess sarcopenia in patients with PA and to compare the findings with those of patients with non-functioning adrenal adenoma (NFAA) and healthy individuals. Material and methods: Three groups were included in the study (PA, NFAA, and healthy individuals), each comprising 38 participants (total n=114). The SARC-F questionnaire was administered first. Muscle strength was assessed using handgrip strength measurement and the five-times sit-to-stand test. Muscle mass was evaluated using bioelectrical impedance analysis (BIA) and by measuring the psoas muscle surface area on axial images at the level of the third lumbar vertebra (L3). Physical performance was assessed by gait speed derived from the 4- meter walk test and the Timed Up and Go (TUG) test. Results: According to Turkish population reference cut-off values, low handgrip strength was detected in 6 participants (15.8%) in the PA group, whereas no cases were observed in the NFAA or healthy groups (0/38 [0.0%] in both). The prevalence of low handgrip strength was significantly higher in the PA group than in the NFAA group (p=0.025). Handgrip strength was lower in the PA group than in the NFAA (p=0.033) and healthy groups (p=0.021), with a significant between-group difference (p=0.012). In the five-times sit-to-stand test, the PA group was comparable to the NFAA group (p=0.061) but had a longer duration than the healthy group (p=0.005). The height-adjusted skeletal muscle mass index (SMMI-height) was lower in the NFAA group than in the PA (p=0.005) and healthy groups (p=0.048), with an overall betweengroup difference (p=0.005). Conclusion: Significant differences were observed among groups in measures of muscle strength, suggesting that muscle function may be adversely affected in the PA group. Larger studies with greater sample sizes and long-term follow-up are needed to more clearly elucidate the association between PA and sarcopenia