Yerel yönetimlere katılımda dijitalleşmenin önemi:Battalgazi Belediyesi örneği
The importance of digitalization in participation in local governments: The Battalgazi Municipality example
  1. Tez No: 1003764
  2. Yazar: FETİH BOZTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, yerel yönetimlerde dijitalleşmenin katılımcı yönetim süreçleri üzerindeki etkileri nitel bir yaklaşımla incelenmiştir. Dijital teknolojilerin yaygınlaşmasıyla birlikte yerel yönetimlerde şeffaflık, erişilebilirlik ve vatandaş katılımı kavramları yeniden şekillenmektedir. Bu bağlamda çalışmanın amacı, dijital uygulamaların yerel düzeyde katılımı nasıl dönüştürdüğünü ve yönetsel karar alma süreçlerinde ne ölçüde etkili olduğunu ortaya koymaktır. Araştırma, nitel araştırma desenine göre tasarlanmış ve veri toplama yöntemi olarak doküman incelemesi ile yarı yapılandırılmış görüşmeler kullanılmıştır. Görüşmeler, Malatya Battalgazi Belediyesi'nin farklı birimlerinde görev yapan çalışanlarla gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler, MAXQDA 2020 programı aracılığıyla tematik analiz yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Analiz sonucunda, dijitalleşmenin belediyelerde hizmetlerin etkinliğini artırdığı, vatandaşlarla iletişimi kolaylaştırdığı ve yönetsel katılımı güçlendirdiği tespit edilmiştir. Bununla birlikte, teknik altyapı eksiklikleri, personel yetersizliği ve dijital okuryazarlık düzeyindeki farklılıklar, dijital katılımın sürdürülebilirliğini kısıtlayan unsurlar olarak öne çıkmıştır. Son olarak, dijitalleşme yerel yönetimlerde katılım kültürünü güçlendirme potansiyeline sahip olmakla birlikte, bu dönüşümün kurumsal kapasite, insan kaynağı niteliği ve vatandaş bilinciyle desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study explores the effects of digitalization on participatory processes in local governments through a qualitative approach. The spread of digital technologies has reshaped concepts such as transparency, accessibility, and citizen participation in local governance. The purpose of this research is to reveal how digital applications transform participation at the local level and influence administrative decision-making processes. The research was designed qualitatively, employing document analysis and semi-structured interviews as data collection methods. Interviews were conducted with employees working in different departments of Battalgazi Municipality in Malatya. The collected data were analyzed using thematic analysis with the help of MAXQDA 2020 software. The findings indicate that digitalization enhances the efficiency of municipal services, facilitates communication with citizens, and strengthens participatory governance. However, challenges such as insufficient technical infrastructure, limited personnel capacity, and varying levels of digital literacy have been identified as key barriers to sustainable digital participation. In conclusion, while digitalization holds significant potential for reinforcing participatory culture within local administrations, achieving lasting digital participation requires strengthening institutional capacity, improving human resource competencies, and enhancing citizen awareness.