Erdemir'in döviz kuru riski ve korunma yöntemleri
Erdemir's currency risk and protection methotds
- Tez No: 100384
- Danışmanlar: PROF.DR. HALİL KAYIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Bu çalışma içerisinde, öncelikle Erdemir kısaca tanıtılmış, Erdemir'in kuruluşu, gelişimi, Türkiye ekonomisindeki yeri ve önemi, sermaye yapısı,yatınmları ve yatırımlarının finansmanı, alacak ve borçlarının son durumu ve karlılığı hakkında genel bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Metal endüstrisinin temel hammaddelerinden olan ve demir-çelik üretiminde önemli yer tutan, yassı çelik mamullerinin üretimini, ülkemizin ilk ve tek entegre tesislerinde gerçekleştiren Erdemir'in, özellikle yatırımları dolayısıyla çeşitli döviz cinslerinden orta ve uzun vadeli borçları bulunmaktadır. Alacak karşılıklarının amerikan doları cinsinden olmasına rağmen, borç yükümlülüklerinin farklı döviz cinslerinden olması nedeniyle, Erdemir yüksek bir döviz kur riskini üzerinde taşımaktadır. Bu tez içerisinde, genel anlamda döviz kur risklerine değinildikten sonra, Erdemir'in alacak-borç itibariyle, en yüksek riskini oluşturan Japon yeni borcu analiz edilmeye çalışılmıştır. 1990-2000 yıllan arasında Erdemir'in bilanço verileri esas alınarak, yen borçlanma ve ödeme maliyetleri hesaplanıp, Erdemir'in riskli döviz pozisyonu ortaya konulmuştur. Çalışmamızda teorik olarak döviz kuru risklerinden korunma yöntemlerinin neler olduğu açıklanarak, Erdemir ile örneklendirilmiştir. Son olarak Türkiye'de vadeli piyasaların uygulanabilirliği kısaca tartışılmış ve Erdemir'in vadeli piyasalardaki durumu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT By this study, after briefly introducing Erdemir, its foundation, improvements, importance and role in the national economy are described followed by the detailed arguments of its capital structure, fixed capital investments, finance of investments, final position of receivables versus debts and profitability. Erdemir being the first and the only integrated plant in Turkey producing the flat steel forms, which are the major inputs of metal industry, holds the long term debts in form of foreign currencies, mainly caused by fixed capital investments. Because of its receivables being in US currency in contradiction to its debts of different foreign currencies, Erdemir is faced with appreciable foreign currency risks. In this study, after mentioning Japanese yen is analysed due to its majority in foreign debts with respect to Erdemir' s debts-receivables position. The data of balance sheets of Erdemir between 1990-2000 years are used to evaluate the costs of debts and payments in yen and the currency risk position of Erdemir is specified. In the last part of this study, the theory of currency risk protection methods are described and Erdemir is analysed as a case. Finally, the mechanism of national forward markets are discussed and the position of Erdemir is evaluated.